יתרונות תעודות סל

לקרנות הנסחרות בבורסה (ETF) יש מספר תכונות שיכולות להפוך את כלי ההשקעה הללו לאידיאליים עבור משקיעים צעירים עם הון קטן להשקעה. ראשית, קרנות הנסחרות בבורסה מאפשרות לבנות תיק מגוון עם סכומי השקעה נמוכים יחסית. בנוסף תעודות סל נסחרות לאורך כל היום ומספקות נזילות בשפע ובעלות נמוכה יחסית. למעשה, יש לפחות חמש סיבות מדוע משקיעים ירצו לשקול להשקיע בתעודות סל עבור אפשרויות השקעה פוטנציאליות.

מגוון תעודות סל

תעודות הסל הראשונות, שהוצגו בסוף שנות השמונים ובתחילת שנות התשעים, היו מוצרים רגילים יחסית שהתחקו אחר מדדי המניות כמו מדד 500 של סטנדרט אנד פורס וממוצע התעשייה של דאו ג’ונס. מאז יש מגוון רחב של תעודות הסל הזמינות הכוללות כמעט כל סוג נכס – מניות, אגרות חוב, נדל”ן, סחורות, מטבעות והשקעות בינלאומיות – יחד עם כל מגזר שאפשר להעלות על הדעת ותחומי נישה רבים.

נקודות מפתח

  • קרנות הנסחרות בבורסה יכולות להציע הזדמנויות למשקיעים עם הון קטן יחסית להשקעה.
  • עם יותר מ -1,800 ETF לבחירה, ניתן להשתמש בקרנות הנסחרות בבורסה ולהשתתף במגוון רחב של שווקים שונים.
  • תעודות סל ניתן לרכוש ולמכור לאורך כל יום המסחר ורבים מהן נזילים מאוד עם פעילות מסחר משמעותית.
  • רוב הקרנות הנסחרות בבורסה משתמשות בגישה של אינדקס בעלות נמוכה.
  • חלק מתעודות הסל מהוות אופנות או מגמות, כמו בניית תיקים המבוססים על השקעה אחראית מבחינה סביבתית או חברתית.

התחרות בין מנפיקי תעודת הסל הביאה להכנסת תעודות סל שהן מאוד ספציפיות במיקוד, כך שמשקיעים יכולים למצוא תעודות סל ספציפיות העוקבות אחר שווקים או פלחים מסוימים שעשויים להיות מושכים במיוחד. ישנם גם מספר תעודות סל הפוכות, הנסחרות בכיוון ההפוך לנכס או שוק, ותעודות סל ממונפות המגדילות את התוצאות בפעמיים או שלוש.

נכון לתחילת שנת 2020 יש יותר מ -2,000 קרנות הנסחרות בארה”ב, על פי נתוני חברת המחקר והייעוץ ETFGI. עבור משקיעים, מגוון נרחב של תעודות סל זמינות מציע מגוון רחב של אפשרויות השקעה.

טווח תעודות הסל אומר גם שמשקיע יכול לבנות תיק מגוון עם הוצאה נמוכה יותר מההון שהיה נדרש בעבר. נניח מקרה של משקיע צעיר עם השקעה של 2,500 דולר. נניח שמשקיע זה הוא סטודנט נלהב לשווקים הפיננסיים ויש לו השקפות מוגדרות היטב על השקעות ספציפיות. הוא אופטימי ביחס לשוק המניות בארה”ב והוא רוצה שהחשיפה למניות בארה”ב תהיה ההשקעה המרכזית שלו, אך הוא היה רוצה לקנות בסכומים קטנים יותר כדי להוסיף שתי השקפות אחרות, שורי(עולה) על זהב ויין יפני, והוא מצפה ששניהם יעלו גבוה יותר.

בעוד שתיק כזה היה דורש הוצאות הון גבוהות בהרבה בעבר (במיוחד לפני כניסת תעודות סל לסחורות ומטבעות), המשקיע עם 2,500 דולר יכול לבנות תיק המשלב את כל ההשקפות באמצעות שימוש בתעודות סל. לדוגמא, משקיע זה יכול להשקיע 1,500 דולר לקרן הפיקדון של Standard & Poor’s 500  SPY  ולהשקיע 500 דולר גם בקרן הזהב של SPDR  GLD  וגם בקרן הין היפנית (FXY) של Invesco CurrencyShares.

 

נזילות תעודות סל

העובדה שרוב תעודות הסל הן נזילות מאוד וניתן לסחור בהן במהלך היום היא יתרון גדול על פני קרנות נאמנות למדד, שמתומחרות רק בסוף יום העסקים. זה הופך לגורם מבדיל קריטי במיוחד עבור המשקיעים אשר עשויים לרצות לצאת מהשקעה מפסידה באופן מיידי בכדי לשמור על הון מוגבל. נזילות בשפע פירושה גם שלמשקיעים יש את היכולת לסחור בתעודת סל תוך יומי, בדומה למניות.

עמלות נמוכות של תעודות סל

בקרנות הנסחרות בבורסה יש בדרך כלל יחסי הוצאה נמוכים יותר מקרנות נאמנות. בנוסף, למרות שהם נקנים ונמכרים כמו מניות, ברוקרים מקוונים רבים מציעים תעודות סל ללא עמלות, אפילו למשקיעים עם חשבונות קטנים. זה יכול לעזור למשקיעים, שכן עמלות גבוהות יכולות להשפיע על הרווח בחשבון שלהם.

בחירת ניהול השקעות עם תעודות סל

תעודות סל מאפשרות למשקיעים לנהל את השקעותיהם בסגנון שבחרו: פסיבי, פעיל או אי שם בין לבין. ניהול פסיבי, או השקעה באינדקס, כרוך פשוט בבניית תיק לחיקוי מדד שוק אחד או יותר, בעוד שהניהול הפעיל כרוך בגישה מעשית יותר ובחירת מניות או מגזרים ספציפיים במטרה “לנצח את השוק”.

משקיעים צעירים שאינם מכירים לחלוטין את מורכבות השווקים הפיננסיים היו מרווחים היטב על ידי שימוש בתחילה בגישה ניהולית פסיבית ובהדרגה עוברים לסגנון פעיל יותר ככל שהידע בהשקעה שלהם גדל. תעודות סל מגזריות מאפשרות למשקיעים לתפוס עמדות שוריות(עולות) או דוביות(ירידות) בסקטורים או שווקים ספציפיים, בעוד תעודות סל הפוכות ותעודות סל ממונפות מאפשרות לשלב אסטרטגיות מתקדמות לניהול תיקים.

עמידה במגמות באמצעות תעודות סל

אחת הסיבות העיקריות לצמיחה המהירה של תעודות הסל היא שהמנפיקים שלהם היו בקצה המוביל מבחינת הצגת מוצרים חדשים וחדשניים. מנפיקי תעודת הסל נענו בדרך כלל במהירות לביקוש למוצרים בסקטורים חמים. לדוגמה, תעודות סל רבות בתחום הסחורות הוצגו במהלך תנופת הסחורות של 2003-07. חלק מתעודות הסל הללו עקבו אחר סלי סחורות רחבים, בעוד שאחרים עקבו אחר סחורות ספציפיות כמו נפט גולמי וזהב. הושקו גם מספר תעודות סל העומדות בעקרונות השקעה סביבתיים, חברתיים וממשליים (ESG).

הדינמיות והחדשנות שמציגים מנפיקי תעודות הסל הם תכונה נוספת שעשויה לפנות למשקיעים. כאשר מגמות השקעה חדשות יוצאות לדרך וביקושים למוצרי השקעה חדשים אפילו יותר, ללא ספק יתקיימו תעודות סל שיעמדו בביקוש זה.

בשורה התחתונה

משקיעים שאינם מכירים לגמרי את מורכבות השווקים הפיננסיים עשויים להיות מרווחים על ידי השקעה בקרן הנסחרת בבורסה העוקבת אחר השוק הרחב יותר. קרנות המגזר מאפשרות למשקיעים לתפוס עמדות שוריות או דוביות בסקטורים ספציפיים, בעוד תעודות סל הפוכות ותעודות סל ממונפות מאפשרות לשלב אסטרטגיות מתקדמות לניהול תיקים. כמה מאפיינים אחרים של תעודות סל שהופכות אותם לכלי השקעה אידיאלי עבור משקיעים צעירים כוללים פיזור, נזילות, עמלות נמוכות, בחירת ניהול השקעות וחדשנות.

המשך לקורס מסחר בחוזים עתידיים – מרווחים (SPREAD) חלק א’ סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים,...
מקצוענים
23 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים, מה שנקרא מסחר במרווחים. מצב שבו קונים רגל ראשונה ומוכרים רגל שנייה. ...
מקצוענים
27 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
ממשיכים קדימה בלמידה של יסודות המסחר בשוק ההון. זהו חלק המשך לחלק הראשון ובו אנחנו מסבירים קצת יותר על המסחר בבורסה. החלק הזה חשוב בעקומת הלמידה של...
מתחילים
25 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250

כתיבת תגובה