מה זה ETN?

שטרות הנסחרים בבורסה (ETN) הם סוגים של ניירות ערך חוב שאינם מובטחים העוקבים אחר מדד ניירות ערך בסיסי ונסחרים בבורסה גדולה כמו מניה. תעודות הסל דומות לאג”ח אך אין להן תשלומי ריבית. במקום זאת, מחירי תעודות הסל משתנות כמו מניות.

תעודות סל הן תעודות חוב המונפקות על ידי בנק. כשאתה קונה תעודת סל, הבנק מבטיח לשלם לך דפוס תשואה מסוים. אם אתה קונה ETN המקושר למחיר הזהב, למשל, ערך ה- ETN יגדל אם מחיר הזהב יעלה.

היופי במבנה ה- ETN הוא שאפשר לקשר אותו לכל דבר. יש תעודות סל העוקבות אחר סחורות, ותעודות סל העוקבות אחר פינות שקשה להגיע אליהן בשוק המניות. לעיתים הם משלבים מניות או אג”ח עם אופציות, או משתמשים באסטרטגיות מתוחכמות אחרות שקשה יהיה לארוז אותן לתעודת סל מסורתית. בתחום הסחורות ה- ETN מציע גם יתרונות מס משמעותיים לטווח הארוך בהשוואה לרוב תעודות הסל.

נקודות מפתח

  • שטרות הנסחרים בבורסה (ETN) הם סוגים של ניירות ערך חוב שאינם מובטחים העוקבים אחר מדד ניירות ערך בסיסי.
  • תעודות הסל נסחרות בבורסה גדולה כמו מניה.
  • תעודות הסל דומות לאג”ח אך אינן משלמות תשלומי ריבית תקופתיים.
  • משקיעים יכולים לקנות ולמכור תעודות סל ולהרוויח כסף מההפרש בין מחירי הרכישה והמכירה, בניכוי עמלות.

כיצד פועלים שטרות הנסחרים בבורסה – ETN

ETN מונפק בדרך כלל על ידי מוסדות פיננסיים ומבסס את תשואתו על מדד שוק. תעודות סל הן סוג של איגרות חוב. בפדיון ה- ETN ישלם את החזר המדד שהוא עוקב אחריו. עם זאת, תעודות סל אינן משלמות תשלומי ריבית כמו אג”ח.

כאשר ה- ETN גדל, המוסד הפיננסי לוקח עמלות ואז נותן למשקיע מזומנים על בסיס ביצועי נכס הבסיס. מכיוון ש- ETN נסחרות בבורסות מרכזיות כמו מניות, משקיעים יכולים לקנות ולמכור תעודות סל ולהרוויח כסף מההפרש בין מחירי הרכישה והמכירה, בניכוי עמלות.

תעודות סל אינן שונות מקרנות הנסחרות בבורסה (תעודות סל). תעודות הסל מחזיקות בניירות הערך במדד שהן עוקבות. לדוגמא, תעודת סל העוקבת אחר ה- S&P 500 תחזיק בבעלות על כל 500 המניות ב- S&P.

תעודות סל אינן מספקות למשקיעים בעלות על ניירות הערך, אלא משלמות רק את התשואה שהמדד מייצר. כתוצאה מכך תעודות הסל דומות לניירות ערך חוב. על המשקיעים לסמוך על כך שהמנפיק ירוויח את התשואה על סמך נכס הבסיס.

היופי במבנה ה- ETN הוא שאפשר לקשר אותו לכל דבר. יש תעודות סל העוקבות אחר סחורות, ותעודות סל העוקבות אחר פינות שקשה להגיע אליהן בשוק המניות. לעיתים הם משלבים מניות או אג”ח עם אופציות, או משתמשים באסטרטגיות מתוחכמות אחרות שקשה יהיה לארוז לתעודת סל מסורתית. בתחום הסחורות ה- ETN מציע גם יתרונות מס משמעותיים לטווח הארוך בהשוואה לרוב תעודות הסל.

החיסרון של ETN הוא שאם הבנק פושט רגל, אתה מפסיד בעצם את כל הכסף שלך. היו, למשל, מספר תעודות סל מגובות על ידי Lehman Brothers. בעוד שרוב המשקיעים בתעודות הסל של Lehman ברחו לפני סגירת החברה, ככל הנראה כל מי שהחזיק עד הסוף הפסיד את כל כספו.

החדשות הטובות הן שסיכון אשראי זה ברוב המצבים הוא מינורי ביותר. משקיעים מוסדיים יכולים “לפדות” (לקבל את כספם בחזרה) מהחתם של תעודת סל ביום יום. אמנם כל דבר יכול לקרות, אך בדרך כלל ניתן לראות ברירות מחדל גדולות של הבנקים לפני יום או יומיים לפני הזמן.

סיכון ממנפיק ETN

החזר הקרן שהושקע תלוי בחלקו בביצועי המדד הבסיס. אם המדד יירד או לא יעלה מספיק בכדי לכסות את העמלות הכרוכות בעסקה, המשקיע יקבל סכום נמוך יותר בפדיון מזה שהושקע במקור.

יכולת ה- ETN להחזיר את הקרן – בתוספת רווחים מהמדד שהוא עוקב – תלויה בכדאיות הפיננסית של המנפיק. כתוצאה מכך, ערך ETN מושפע מדירוג האשראי של המנפיק. ערך ה- ETN עשוי לרדת עקב הורדת דירוג האשראי של המנפיק, למרות שלא חל שינוי במדד הבסיס.

על המשקיעים להיות מודעים לסיכונים שמנפיק תעודת הסל אינו יכול להחזיר את הקרן ולברירת המחדל של האג”ח. כמו כן, שינויים פוליטיים, כלכליים, משפטיים או רגולטוריים עשויים להשפיע על יכולתו של המוסד הפיננסי לשלם למשקיעי ETN בזמן.

המוסד הפיננסי המנפיק את ה- ETN עשוי להשתמש באופציות להשגת התשואה מהמדד, מה שעלול להגדיל את הסיכון להפסדים למשקיעים. אופציות הן הסכמים שיכולים להגדיל רווחים או הפסדים כאשר למנפיק יש זכות לבצע במניות על ידי תשלום פרמיה בשוק האופציות. האופציות הן בדרך כלל חוזים לטווח קצר, והפרמיות יכולות להשתנות בפראות על בסיס תנאי השוק.

למשקיעים יש גם סיכון סגירה, כלומר המנפיק יכול לסגור את ה- ETN לפני הפדיון. במקרה זה ישולם למשקיע את המחיר הקיים בשוק. אם מחיר המכירה נמוך ממחיר הרכישה, המשקיע יכול לממש הפסד. תכונת הפדיון המוקדם של תעודת סל מוגדרת מראש.

המשך לקורס מסחר בחוזים עתידיים – מרווחים (SPREAD) חלק א’ סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים,...
מקצוענים
23 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים, מה שנקרא מסחר במרווחים. מצב שבו קונים רגל ראשונה ומוכרים רגל שנייה. ...
מקצוענים
27 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
ממשיכים קדימה בלמידה של יסודות המסחר בשוק ההון. זהו חלק המשך לחלק הראשון ובו אנחנו מסבירים קצת יותר על המסחר בבורסה. החלק הזה חשוב בעקומת הלמידה של...
מתחילים
25 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250

כתיבת תגובה