fbpx

ניתוח טכני

מהו ניתוח טכני?

ניתוח טכני הוא תהליך ביצוע השקעה, או חיזוי מחירים עתידיים, באמצעות נתוני שוק עבר. לאנשים שלומדים ניתוח טכני יש גישות שונות מאוד זו מזו, אך מטרת הסיום שלהם היא תמיד זהה, “חזו את כיוון השוק”. אחת הדרכים לחזות את כיוון השוק היא למצוא דפוסי שוק שחוזרים שוב ושוב. בדיוק כמו שיש מספר דרכים לבחור מניה על בסיס ניתוח פונדמנטלי, כך גם לניתוח טכני. כמו שיש לנו בני אדם דפוסים בחיי היומיום שלנו, מהדברים שאנו אוכלים לארוחת בוקר לשגרת אימון שלנו – כך גם המניות. המחירים בדרך כלל נעים במגמות והם חוזרים על עצמם.

מהו ניתוח טכני?

ניתוח טכני הוא תהליך ביצוע השקעה, או חיזוי מחירים עתידיים, באמצעות נתוני שוק עבר. לאנשים שלומדים ניתוח טכני יש גישות שונות מאוד זו מזו, אך מטרת הסיום שלהם היא תמיד זהה, “חזו את כיוון השוק”. אחת הדרכים לחזות את כיוון השוק היא למצוא דפוסי שוק שחוזרים שוב ושוב. בדיוק כמו שיש מספר דרכים לבחור מניה על בסיס ניתוח פונדמנטלי, כך גם לניתוח טכני. כמו שיש לנו בני אדם דפוסים בחיי היומיום שלנו, מהדברים שאנו אוכלים לארוחת בוקר לשגרת אימון שלנו – כך גם המניות. המחירים בדרך כלל נעים במגמות והם חוזרים על עצמם.

נקודות מפתח

 • ניתוח טכני הוא תחום מסחר המשמש להערכת השקעות וזיהוי הזדמנויות מסחר במגמות ובדפוסי המחירים הנראים בתרשימים.
 • אנליסטים טכניים מאמינים שפעילות המסחר בעבר ושינויים במחירים של נייר ערך יכולים להוות אינדיקטורים בעלי ערך לתנועות המחירים העתידיות של נייר הערך.
 • ניתוח טכני עשוי להיות מנוגד לניתוח יסודי, המתמקד בכספי החברה ולא בדפוסי המחירים ההיסטוריים או במגמות המניות.

יסודות הניתוח הטכני

ניתוח טכני כפי שאנו מכירים אותו היום הוצג לראשונה על ידי צ’רלס דאו ותורת הדאו בסוף המאה ה -19. כמה חוקרים ראויים לציון, בהם ויליאם פ. המילטון, רוברט ריאה, אדסון גולד וג’ון מגי, תרמו עוד למושגי תיאוריית הדאו. להוות את הבסיס שלה. בימינו, ניתוח טכני התפתח וכלל מאות תבניות ואותות שפותחו במהלך שנים של מחקר.

ניתוח טכני פועל מתוך הנחה שפעילות מסחר בעבר ושינויים במחירים של נייר ערך יכולים להוות אינדיקטורים בעלי ערך לתנועות המחירים העתידיות של נייר הערך כאשר הם משויכים לכללי השקעה או מסחר מתאימים. אנליסטים מקצועיים משתמשים לעיתים קרובות בניתוחים טכניים בשילוב צורות מחקר אחרות. סוחרים עשויים לקבל החלטות המבוססות אך ורק על תרשימי המחירים של וסטטיסטיקה, אך אנליסטים פונדמנטלים מצד שני ממעטים לבסס את המחקר שלהם לניתוח טכני בלבד.

בקרב האנליסטים טכניים מקצועיים, התאחדות CMT תומכת באוסף הגדול ביותר של אנליסטים מוסמכים המשתמשים בניתוחים טכניים באופן מקצועי ברחבי העולם. ניתן להשיג את ייעוד טכנאי השוק (CMT) לאחר שלוש רמות בחינות המכסות מבט רחב ועמוק על כלי ניתוח טכני. כמעט שליש מבעלי תעודה של- CMT הם גם בעלי תעודה של אנליסט פיננסי (CFA). זה מדגים עד כמה שתי התחומים מחזקים זה את זה.

ההנחות הבסיסיות של ניתוח טכני

ישנן שתי שיטות עיקריות המשמשות לניתוח ניירות ערך ולקבלת החלטות השקעה: ניתוח פונדמנטלי וניתוח טכני. ניתוח יסודי כולל ניתוח דוחות כספיים של החברה בכדי לקבוע את השווי ההוגן של העסק, בעוד שניתוח טכני מניח שמחיר נייר ערך כבר משקף את כל המידע הזמין לציבור ובמקום זאת מתמקד בניתוח סטטיסטי של תנועות המחירים. ניתוח טכני מנסה להבין את סנטימנט השוק שמאחורי מגמות המחירים על ידי חיפוש דפוסים ומגמות במקום ניתוח מאפייני היסוד של נייר הערך.

צ’רלס דאו פרסם סדרת מאמרי מערכת שדנה בתורת הניתוח הטכני. כתביו כללו שתי הנחות יסוד שהמשיכו להוות מסגרת למסחר בניתוחים טכניים.

שווקים יעילים עם ערכים המייצגים גורמים המשפיעים על מחיר נייר הערך, אך אפילו תנועות מחירי שוק אקראיות נעות בתבניות ומגמות ניתנות לזיהוי הנוטות לחזור לאורך זמן
כיום תחום הניתוח הטכני מתבסס על עבודתו של דאו. אנליסטים מקצועיים מקבלים בדרך כלל שלוש הנחות כלליות לתחום.

השוק משקף הכל

אנליסטים טכניים סבורים כי כל דבר, החל ביסודותיה של החברה וכלה בגורמי שוק רחבים ועד לפסיכולוגיה בשוק, מתומחר כבר במניה. נקודת מבט זו תואמת את השערת היעילות של השווקים (EMH) המניחה מסקנה דומה לגבי המחירים. הדבר היחיד שנותר הוא ניתוח תנועות המחירים, אשר אנליסטים טכניים רואים כמוצר של היצע וביקוש למניה מסוימת בשוק.

המחיר נעים במגמות

אנליסטים טכניים מצפים כי מחירים, גם בתנועות שוק אקראיות, יציגו מגמות ללא קשר למסגרת הזמן הנצפית. במילים אחרות, מחיר מניה נוטה יותר להמשיך במגמת עבר מאשר לנוע בצורה לא יציבה. מרבית אסטרטגיות המסחר הטכניות מבוססות על הנחה זו.

ההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה

אנליסטים טכניים סבורים כי ההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה. האופי החוזר ונשנה של תנועות המחירים מיוחס לעיתים קרובות לפסיכולוגיה בשוק, הנוטה להיות צפויה מאוד על סמך רגשות כמו פחד או התרגשות. ניתוח טכני משתמש בתבניות תרשים כדי לנתח את הרגשות הללו ואת תנועות השוק הבאות כדי להבין מגמות. אמנם נעשה שימוש בצורות רבות של ניתוחים טכניים במשך יותר מ -100 שנה, אך עדיין מאמינים שהם רלוונטיים מכיוון שהם ממחישים דפוסים בתנועות מחירים שלעתים קרובות חוזרים על עצמם.

כיצד משתמשים בניתוח טכני

ניתוח טכני מנסה לחזות את תנועת המחירים של כמעט כל מכשיר סחיר הכפוף בדרך כלל לכוחות היצע וביקוש, כולל מניות, אגרות חוב, חוזים עתידיים וזוגות מטבע. למעשה, יש הרואים בניתוחים טכניים פשוט מחקר של כוחות היצע וביקוש כפי שהוא משתקף בתנועות המחירים בשוק של נייר ערך. ניתוח טכני לרוב חל על שינויים במחירים, אך חלק מהאנליסטים עוקבים אחר מספרים פרט למחיר בלבד, כגון נפח מסחר או נתוני ריבית.

ברחבי התעשייה ישנם מאות תבניות ואותות אשר פותחו על ידי חוקרים לתמיכה במסחר ניתוח טכני. אנליסטים טכניים פיתחו גם סוגים רבים של מערכות מסחר שיעזרו להם לחזות ולסחור בתנועות המחירים. אינדיקטורים מסוימים מתמקדים בעיקר בזיהוי מגמת השוק הנוכחית, כולל אזורי תמיכה והתנגדות, בעוד שאחרים מתמקדים בקביעת חוזק המגמה והסבירות להמשך. אינדיקטורים טכניים נפוצים ודפוסי תרשים כוללים קווי מגמה, ערוצים, ממוצעים נעים ואינדיקטורי מומנטום.

באופן כללי, אנליסטים טכניים בוחנים את הסוגים הבאים של אינדיקטורים:

 • מגמות מחירים
 • דפוסי תרשים
 • מדדי נפח ומומנטום
 • מתנדים
 • ממוצעים נעים
 • רמות תמיכה והתנגדות

ההבדל בין ניתוח טכני לניתוח פונדמנטלי

ניתוח פונדמנטלי וניתוח טכני, האסכולות העיקריות בכל הנוגע להתקרבות לשווקים, נמצאים בקצוות מנוגדים של הספקטרום. שתי השיטות משמשות למחקר ולחיזוי מגמות עתידיות במחירי המניות, וכמו כל אסטרטגיית השקעה או פילוסופיה, לשניהם יש תומכים ויריבים.

ניתוח פונדמנטלי הוא שיטה להערכת ניירות ערך על ידי ניסיון למדוד את הערך הפנימי של מניה. אנליסטים פונדמנטלי חוקרים כל דבר, החל מכלכלה הכללית ותנאי הענף וכלה במצב הכלכלי וניהול החברות. רווחים, הוצאות, נכסים והתחייבויות הם מאפיינים חשובים לאנליסטים פונדמנטלי.

ניתוח טכני שונה מניתוח פונדמנטלי בכך שמחיר המניה והנפח שלה הם התשומות היחידות. הנחת היסוד היא שכל היסודות הידועים מוכנסים למחיר, לפיכך, אין צורך לשים לב אליהם מקרוב. אנליסטים טכניים אינם מנסים למדוד את ערכה הפנימי של נייר ערך, אלא משתמשים בתרשימי מניות כדי לזהות דפוסים ומגמות המציעים מה תעשה מניה בעתיד.

מגבלות ניתוח טכני

ביקורת על ניתוח טכני היא שההיסטוריה אינה חוזרת על עצמה במדויק, ולכן יש חשיבות מפוקפקת ללימוד דפוסי מחירים וניתן להתעלם ממנה. נראה כי המחירים מעוצבים בצורה טובה יותר על ידי הנחת כיוון אקראית.

ביקורת שלישית על הניתוח הטכני היא שזה עובד במקרים מסוימים, אך רק משום שהוא מהווה נבואה המגשימה את עצמה. לדוגמה, סוחרים טכניים רבים יבצעו הזמנת סטופ-הפסד מתחת לממוצע הנע של 200 יום של חברה מסוימת. אם מספר רב של סוחרים עשו זאת והמניה תגיע למחיר זה, יהיה מספר רב של הזמנות מכירה, שידחפו את המניה כלפי מטה, מה שיאשר את מה שצפו הסוחרים.

לאחר מכן סוחרים אחרים יראו את ירידת המחיר וימכרו גם את הסחורה, מה שיחזק את עוצמת המגמה. לחץ מכירה לטווח קצר זה יכול להיחשב כמממש את עצמו, אך הוא לא ישפיע על המקום בו יהיה מחיר הנכס בעוד שבועות או חודשים. לסיכום, אם מספיק אנשים משתמשים באותם אותות, הם עלולים לגרום לתנועה שחוזה האות, אך לאורך זמן הקבוצה היחידה הזו של סוחרים אינה יכולה להעלות מחיר.

מהו אינדיקטור טכני?

אינדיקטורים טכניים הם אותות היסטוריים מבוססי תבניות המיוצרים על ידי מחיר, נפח או אינטרס גלוי של נייר ערך אשר בו משתמשים סוחרים העוקבים אחר ניתוח טכני.

על ידי ניתוח נתונים היסטוריים, אנליסטים טכניים משתמשים באינדיקטורים כדי לחזות תנועות מחירים עתידיות. דוגמאות לאינדיקטורים טכניים נפוצים כוללים מדד חוזק יחסי, מדד תזרים כסף, סטוכסטיקס, MACD ו- Bollinger Bands®.

נקודות מפתח

 • אינדיקטורים טכניים הם חישובים היסטוריים או מתמטיים המבוססים על מחיר, נפח או אינטרס גלוי של נייר ערך או חוזה המשמשים סוחרים העוקבים אחר ניתוח טכני.
 • אנליסטים טכניים או שרטטים מחפשים אינדיקטורים טכניים בנתוני מחירי הנכסים ההיסטוריים על מנת לקבוע נקודות כניסה ויציאה לעסקאות.
 • ישנם מספר אינדיקטורים טכניים אשר נכללים בשתי קטגוריות עיקריות: שכבות-על ומתנדים.

כיצד עובדים אינדיקטורים טכניים

ניתוח טכני הוא תחום מסחר המשמש להערכת השקעות וזיהוי הזדמנויות מסחר על ידי ניתוח מגמות סטטיסטיות שנאספו מפעילות המסחר, כגון תנועת מחירים ונפח. בניגוד לאנליסטים בסיסיים, המנסים להעריך את ערכו הפנימי של נייר ערך על סמך נתונים פיננסיים או כלכליים, האנליסטים הטכניים מתמקדים בדפוסי תנועות מחירים, אותות מסחר וכלי תרשים אנליטיים אחרים להערכת חוזק או חולשה של נייר ערך.

ניתן להשתמש בניתוח טכני בכל נייר ערך עם נתוני מסחר היסטוריים. זה כולל מניות, חוזים עתידיים, סחורות, מטבעות וניירות ערך אחרים. במדריך זה ננתח מניות בדוגמאות שלנו, אך יש לזכור כי ניתן להחיל את המושגים הללו על כל סוג של נייר ערך. למעשה, ניתוח טכני נפוץ הרבה יותר בשוקי הסחורות והמט”ח, בהם הסוחרים מתמקדים בתנועות מחירים לטווח הקצר.

אינדיקטורים טכניים, המכונים גם “טכני”, מתמקדים בנתוני מסחר היסטוריים, כגון מחיר, נפח וריבית גלויה, ולא ביסודות העסק, כמו רווחים, הכנסות או שולי רווח. אינדיקטורים טכניים משמשים בדרך כלל סוחרים פעילים, מכיוון שהם נועדו לנתח תנועות מחירים לטווח הקצר, אך משקיעים ארוכי טווח עשויים גם להשתמש במדדים טכניים לזיהוי נקודות כניסה ויציאה.

סוגי אינדיקטורים

ישנם שני סוגים בסיסיים של אינדיקטורים טכניים:

שכבות-על: אינדיקטורים טכניים המשתמשים ומוצגים בגרף המחיר בתרשים מניות. דוגמאות כוללות ממוצעים נעים SMA ו- Bollinger Bands®.

מתנדים: אינדיקטורים טכניים המתנודדים בין מינימום למקסימום ומוצגים מעל או מתחת לתרשים מחירים. דוגמאות כוללות את המתנד הסטוכסטי, MACD או RSI.

סוחרים משתמשים לעיתים קרובות באינדיקטורים טכניים רבים ושונים בעת ניתוח נייר ערך. עם אלפי אפשרויות שונות, על הסוחרים לבחור את האינדיקטורים המתאימים ביותר עבורם ולהכיר את אופן פעולתם. סוחרים עשויים גם לשלב אינדיקטורים טכניים עם צורות ניתוח סובייקטיביות יותר, כמו בחינת דפוסי תרשים, בכדי להמציא רעיונות מסחר. ניתן לשלב אינדיקטורים טכניים גם במערכות מסחר אוטומטיות בהתחשב באופיים הכמותי.

ניתוח פונדמנטלי לעומת טכני: סקירה כללית

ניתוח פונדמנטלי וטכני הם שתי אסכולות עיקריות בכל הנוגע לניתוח שווקים, אך עדיין בקצוות מנוגדים של הספקטרום. משקיעים וסוחרים משתמשים בשני מקורות המחקר על מנת לחזות את מחירי מניות העתידיים. כמו כל אסטרטגיית השקעה או פילוסופיה, לשניהם יש תומכים ומתנגדים.

נקודות מפתח

 • ניתוח פונדמנטלי מעריך ניירות ערך על ידי ניסיון למדוד את ערכם הפנימי.
 • ניתוח טכני שונה מניתוח פונדמנטלי, בכך שסוחרים מסתכלים על מגמות סטטיסטיות במחיר המניה ובנפח.
 • שתי השיטות משמשות למחקר ולחיזוי מגמות עתידיות במחירי המניות.

ניתוח פונדמנטלי

ניתוח פונדמנטלי מעריך מניות על ידי ניסיון למדוד את ערכן הפנימי. אנליסטים פונדמנטלים חוקרים כל דבר, החל בכלכלה הכללית ובתנאי התעשייה וכלה בחוסן הפיננסי ובניהולן של חברות בודדות. הרווחים, ההוצאות, הנכסים וההתחייבויות עומדים לבדיקה של אנליסטים פונדמנטלים.

ניתוח טכני

ניתוח טכני שונה מניתוח פונדמנטלי, בכך שסוחרים מנסים לזהות הזדמנויות על ידי התבוננות במגמות סטטיסטיות, כגון תנועות במחיר המניה ובנפח מסחר. הנחת היסוד היא שכל הנתונים הפונדמנטלי כבר ידועים ובאים לידי ביטוי במחיר, ולכן אין צורך לשים לב אליהם מקרוב. אנליסטים טכניים אינם מנסים למדוד את ערכו הפנימי של נייר ערך. במקום זאת, הם משתמשים בתרשימי מניות כדי לזהות דפוסים ומגמות המציעים מה תעשה מניה בעתיד.

ממוצעים נעים פשוטים

ממוצעים נעים פשוטים הם אינדיקטורים המסייעים להעריך את מגמת המניה על ידי ממוצע המחיר היומי לאורך פרק זמן קבוע. אותות קנייה ומכירה נוצרים כאשר ממוצע נע קצר יותר חוצה משך זמן ארוך יותר.

תמיכה והתנגדות מנצלים את היסטוריית המחירים. תמיכה מוגדרת כאזורים בהם קונים נכנסו בעבר, ואילו התנגדות הם אזורים בהם המוכרים מנעו את התקדמות המחירים. סוחרים מחפשים לקנות בתמיכה ולמכור בהתנגדות.

קווי מגמה דומים לתמיכה והתנגדות, מכיוון שהם מספקים נקודות כניסה ויציאה מוגדרות. עם זאת, הם נבדלים בכך שהם מהווים תחזיות על סמך אופן המסחר במניה בעבר. לעתים קרובות הם משמשים למניות שעוברות לשיאים חדשים או לשפל חדש שאין היסטוריית מחירים.

ישנם מספר אינדיקטורים מבוססי מומנטום, כגון Bollinger Bands®, Chaikin Money Flow, סטוכסטיקה והתכנסות / סטייה ממוצעת נעה (MACD). לכל אחת מהן נוסחאות ייחודיות ומספקות אותות קנייה ומכירה על סמך קריטריונים משתנים. אינדיקטורים של מומנטום נוטים לשמש בשווקים עם טווח או מחסור מגמה.

מהי תורת הדאו?

תיאוריית הדאו היא תיאוריה פיננסית האומרת כי השוק נמצא במגמת עלייה אם אחד הממוצעים שלו (כלומר תעשיה או תחבורה) מתקדם מעל לשיא חשוב קודם ומלווה או אחריו עלייה דומה בממוצע האחר. לדוגמא, אם ממוצע התעשייה של דאו ג’ונס (DJIA) יעלה לשיא ביניים, ממוצע התחבורה של Dow Jones (DJTA) צפוי לעקוב אחריו תוך פרק זמן סביר.

נקודות מפתח

 • תיאוריית הדאו היא תיאוריה טכנית המנבאת כי השוק נמצא במגמת עלייה אם אחד מממוצעי ההתקדמות שלו מעל לשיא חשוב קודם, מלווה או אחריו עלייה דומה בממוצע האחר.
 • התיאוריה מבוססת על התפיסה שהשוק מראה הכל בצורה העולה בקנה אחד עם השערת השווקים היעילים.
 • בפרדיגמה כזו, מדדי שוק שונים חייבים לאשר זה את זה מבחינת פעולת מחיר ודפוסי נפח עד שהמגמות יתהפכו.

הבנת תורת הדאו

תיאוריית הדאו היא גישה למסחר שפותחה על ידי צ’רלס ה. דאו, שהקים יחד עם אדוארד ג’ונס וצ’רלס ברגסטרסר את Dow Jones & Company, Inc. ופיתח את Dow Jones Industrial Average בשנת 1896. דאו הבהיר את התיאוריה בסדרה של מאמרי מערכת בוול סטריט ג’ורנל.

צ’רלס דאו נפטר בשנת 1902, ובשל מותו הוא מעולם לא פרסם את התיאוריה המלאה שלו בשווקים, אך כמה עוקבים ושותפים פרסמו עבודות שהרחיבו את מאמרי המערכת. חלק מהתרומות החשובות ביותר לתורת הדאו כוללות את הדברים הבאים:

 • ויליאם פ ‘המילטון “הברומטר בשוק המניות” (1922)
 • “תיאוריית הדאו” של רוברט ריאה (1932)
 • א ‘ג’ורג’ שייפר “איך עזרתי ליותר מ -10,000 משקיעים להרוויח במניות” (1960)
 • סרטו של ריצ’רד ראסל “תורת הדאו היום” (1961)

דאו האמין כי שוק המניות בכללותו הוא מדד אמין לתנאי העסק הכוללים במשק וכי באמצעות ניתוח השוק הכולל, ניתן לאמוד במדויק את התנאים הללו ולזהות את כיוון המגמות העיקריות בשוק ואת הכיוון הסביר של מניות בודדות.

התיאוריה עברה התפתחויות נוספות בהיסטוריה של 100 השנים האחרונות, כולל תרומות של ויליאם המילטון בשנות העשרים, רוברט ריאה בשנות השלושים, וא ‘ג’ורג’ שייפר וריצ’רד ראסל בשנות השישים. היבטים של התיאוריה איבדו דרך, למשל, הדגש שלה על תחום התחבורה – או על מסילות ברזל, בצורתו המקורית – אך גישתו של דאו עדיין מהווה את ליבת הניתוח הטכני המודרני.

איך עובדת תיאוריית הדאו

לתיאורית הדאו ישנם שישה מרכיבים עיקריים.

1. השוק כולל הכל
תיאוריית הדאו פועלת על פי השערת השווקים היעילים (EMH), הקובעת כי מחירי הנכסים כוללים את כל המידע הקיים. במילים אחרות, גישה זו היא אנטיתזה של כלכלה התנהגותית.

פוטנציאל רווחיות, יתרון תחרותי, יכולת ניהול – כל הגורמים הללו ועוד מתומחרים בשוק, גם אם לא כל אדם יודע את כל הפרטים הללו או את כל אלה. בקריאות קפדניות יותר של תיאוריה זו, אפילו אירועים עתידיים מוצגים בצורה של סיכון.

2. ישנם שלושה סוגים עיקריים של מגמות בשוק
שווקים חווים מגמות עיקריות הנמשכות שנה או יותר, כגון שוק שורי או דובי. במסגרת מגמות רחבות יותר אלה, הם חווים מגמות משניות, ולעתים קרובות פועלים נגד המגמה הראשונית, כגון נסיגה בשוק שורי או עצרת בשוק דובי. מגמות משניות אלה נמשכות בין שלושה שבועות לשלושה חודשים. לבסוף, ישנן מגמות קלות הנמשכות פחות משלושה שבועות, שהן בעיקר רעש.

3. למגמות ראשוניות יש שלושה שלבים
מגמה ראשונית תעבור בשלושה שלבים, על פי תורת הדאו. בשוק שורי, מדובר בשלב הצבירה, שלב השתתפות הציבור (או המהלך הגדול), והשלב העודף. בשוק דובי הם נקראים שלב ההפצה, שלב השתתפות הציבור ושלב הפאניקה (או הייאוש).

4. המדדים חייבים לאשר זה את זה
על מנת להתבסס על מגמה, מדדי הדאו או ממוצעי השוק אמורים לאשר זה את זה. המשמעות היא שהאותות המתרחשים באינדקס אחד חייבים להתאים לאותות השני. אם מדד אחד, כמו ממוצע התעשייה של דאו ג’ונס, מאשר את מגמת העלייה, אך מדד אחר נותר במגמת ירידה, אסור לסוחרים להניח שמגמה חדשה החלה.

דאו השתמש בשני המדדים שהמציאו ושותפיו, הממוצע התעשייתי של דאו ג’ונס (DJIA) וממוצע התחבורה של Dow Jones DJTA , מתוך הנחה שאם התנאים העסקיים היו בריאים, כעלייה ב- DJIA מציע, הרכבות ירוויחו מהעברת המטען. אם מחירי הנכסים היו עולים אך הרכבות היו מפסידות, סביר להניח שהמגמה לא תהיה ברת קיימא. וההיפך, אם הרכבות מרוויחות אך השוק נמצא במגמת ירידה, אין מגמה ברורה.

5. נפח חייב לאשר את המגמה
הנפח אמור לעלות אם המחיר נע לכיוון המגמה הראשונית ולרדת אם הוא נע נגדו. נפח נמוך מסמן חולשה במגמה. לדוגמה, בשוק שורי, הנפח אמור לעלות ככל שהמחיר עולה ויורד במהלך ירידות משניות. אם בדוגמה זו היקף המסחר עולה במהלך נסיגה חוזרת, זה יכול להיות סימן לכך שהמגמה מתהפכת ככל שיותר משתתפי השוק הופכים לדוביים.

6. המגמות נמשכות עד שמתחיל מהפך ברור
ניתן להתבלבל בין מהפכים במגמות ראשוניות לבין מגמות משניות. קשה לקבוע אם עלייה בשוק היא מהפך או עצירה קצרת מועד שאחריה יהיו ירידות נוספות, ותיאוריית הדאו דוגלת בזהירות, ומתעקשת לאשר מהפך אפשרי.

שיקולים מיוחדים

להלן מספר נקודות נוספות שיש לקחת בחשבון בנוגע לתורת הדאו.

סגירת מחירים וטווחי קווים

צ’רלס דאו הסתמך אך ורק על מחירי סגירה ולא היה מודאג מתנועות המדד בתוך היום. כדי שייווצר אות מגמה, מחיר הסגירה צריך לאותת על המגמה, ולא תנועת מחירים תוך יום.

מאפיין נוסף בתורת הדאו הוא הרעיון של טווחי קווים, המכונים גם טווחי מסחר בתחומים אחרים של ניתוח טכני. תקופות אלו של תנועות מחירים צדדיות (או אופקיות) נתפסות כתקופת איחוד, ועל הסוחרים להמתין שתנועת המחירים תפרוץ את קו המגמה לפני שיגיעו למסקנה לאיזה כיוון שוק. לדוגמא, אם המחיר היה זז מעל הקו, סביר להניח שהשוק יעלה במגמת עלייה.

איתותים וזיהוי מגמות

היבט קשה אחד ביישום תורת הדאו הוא זיהוי מדויק של היפוך מגמות. זכור, חסיד תיאוריית הדאו עוסק בכיוון הכללי של השוק, ולכן חיוני שיזהו את הנקודות בהן כיוון זה משתנה.

אחת הטכניקות העיקריות המשמשות לזיהוי היפוך מגמות בתורת הדאו היא ניתוח שיא ושפל. שיא מוגדר כמחיר הגבוה ביותר של תנועת שוק, בעוד שוקת נתפסת כמחיר הנמוך ביותר של תנועת שוק. שים לב כי תיאוריית הדאו מניחה כי השוק אינו נע בקו ישר אלא משיאים (פסגות) לשפל (שוקת), כאשר המהלכים הכלליים של השוק מתקדמים בכיוון.

מגמת עלייה בתורת הדאו היא סדרה של פסגות גבוהות ברציפות ושוקתות גבוהות יותר. מגמת ירידה היא סדרה של פסגות נמוכות ברציפות ושפל שוקות נמוך יותר.

העיקרון השישי בתורת הדאו טוען כי מגמה נותרת בתוקף עד שיש סימן ברור לכך שהמגמה התהפכה. בדומה לחוק התנועה הראשון של ניוטון, אובייקט בתנועה נוטה לנוע בכיוון אחד עד שכוח משבש את התנועה. באופן דומה, השוק ימשיך לנוע בכיוון ראשוני עד שכוח, כמו שינוי בתנאים העסקיים, יהיה חזק מספיק בכדי לשנות את כיוון המהלך העיקרי הזה.

מהפכים

מהפך במגמה הראשונית מסומן כאשר השוק אינו מסוגל ליצור שיא ורציף נוסף לכיוון המגמה הראשונית. עבור מגמת עלייה, מהפך יאותת על ידי חוסר יכולת להגיע לשיא חדש ואחריו חוסר היכולת להגיע לשפל גבוה יותר. במצב זה, השוק עבר מתקופה של שיאים נמוכים ונמוכים ברציפות לשיאים ונמוכים בהדרגה, שהם המרכיבים של מגמה ראשונית כלפי מטה.

ההיפוך של מגמה ראשונית כלפי מטה מתרחש כאשר השוק כבר לא נופל לשפל נמוך יותר. זה קורה כאשר השוק קובע שיא הגבוה מהשיא הקודם, ואחריו שוקת גבוהה מהשפל הקודם, שהם המרכיבים של מגמת עלייה.

תרשים קו

מהי תרשים קו?
תרשים קו הוא ייצוג גרפי של פעולת המחיר ההיסטורית של הנכס המחברת סדרת נקודות נתונים עם קו רציף. זהו סוג התרשים הבסיסי ביותר המציג בדרך כלל רק את מחירי הסגירה של נייר הערך לאורך זמן. ניתן להשתמש בתרשימי קווים בכל מסגרת זמן, אך לרוב באמצעות שינויי מחיר יומיומיים.

תרשים עמודות

מה זה תרשים עמודות?
תרשימי עמודות מראים פסי מחירים מרובים לאורך זמן. כל סרגל מראה כיצד המחירים נעו לאורך פרק זמן מוגדר. תרשים עמודות יומי מציג סרגל מחירים לכל יום. כל סרגל מציג בדרך כלל מחירי פתיחה, גבוה, נמוך וסגירה(OHLC). ניתן להתאים זאת כך שיציגו רק את הגבוה, הנמוך והקרוב (HLC). אנליסטים טכניים משתמשים בתרשימי עמודות – או סוגי תרשימים אחרים כמו פמוט(נר יפני) או תרשימי קו – כדי לעקוב אחר פעולות המחירים, המסייעות להחלטות המסחר.

תרשימי עמודות מאפשרים לסוחרים לנתח מגמות, לזהות היפוך מגמות פוטנציאלי ולפקח על תנודתיות ותנועות מחירים.

נרות יפנים

מהו נר יפני?
נר יפני הוא סוג של תרשים מחירים המשמש לניתוח טכני המציג את המחירים הגבוהים, הנמוכים, הפתוחה והסגירה של נייר ערך לתקופה מסוימת. מקורו בסוחרי אורז יפניים כדי לעקוב אחר מחירי השוק והתנופה היומית מאות שנים לפני שהפכו פופולריים בארצות הברית. החלק הרחב של הנר יפני מכונה “הגוף האמיתי” ומספר למשקיעים האם מחיר הסגירה היה גבוה או נמוך ממחיר הפתיחה (שחור / אדום אם המניה נסגרה נמוך יותר, לבן / ירוק אם המניה נסגרה גבוה יותר).

נרות יפנים

נר יפני הוא סוג של תרשים מחירים המשמש לניתוח טכני המציג את המחירים הגבוהים, הנמוכים, הפתוחה והסגירה של נייר ערך לתקופה מסוימת. מקורו בסוחרי אורז יפניים כדי לעקוב אחר מחירי השוק והתנופה היומית מאות שנים לפני שהפכו פופולריים בארצות הברית. החלק הרחב של הנר יפני מכונה “הגוף האמיתי” ומספר למשקיעים האם מחיר הסגירה היה גבוה או נמוך ממחיר הפתיחה (שחור / אדום אם המניה נסגרה נמוך יותר, לבן / ירוק אם המניה נסגרה גבוה יותר).

נקודות מפתח

 • תרשימי נרות יפנים מציגים את המחירים הגבוהים, הנמוכים, הפתוחה והסגירה של נייר ערך לתקופה מסוימת.
 • מקורם של נרות יפנים הוא סוחרי אורז יפנים וסוחרים כדי לעקוב אחר מחירי השוק והתנופה היומית מאות שנים לפני שהפכו פופולריים בארצות הברית.
 • נרות יפנים יכולים לשמש את הסוחרים המחפשים דפוסי תרשים.

היסודות של נרות יפנים

הצללים של הפמוט מראים את היום הגבוה והנמוך וכיצד הם משתווים לפתיחה ולסגירה. צורת הפמוט משתנה בהתאם ליחס בין מחירי הפתיחה והסגירה הגבוהים, הנמוכים ביום.

נרות יפנים משקפים את ההשפעה של סנטימנט המשקיעים על מחירי נייר ערך ומשמשים את האנליסטים הטכניים כדי לקבוע מתי להיכנס ולצאת מעסקאות. תרשים הפמוט מבוסס על טכניקה שפותחה ביפן בשנות ה -1700 למעקב אחר מחיר האורז. נרות יפנים הם טכניקה מתאימה למסחר בכל נכס פיננסי נזיל כגון מניות, מטבע חוץ ועתיד.

פמוטים ארוכים בצבע לבן / ירוק מעידים על לחץ קנייה חזק; זה בדרך כלל מציין שהמחיר הוא שורי. לדוגמא, לנר לבן ארוך ככל הנראה תהיה משמעות רבה יותר אם הוא נוצר ברמת תמיכה משמעותית במחירים. פמוטים ארוכים בשחור / אדום מצביעים על לחץ מכר משמעותי. זה מצביע על כך שהמחיר הוא דובי. דפוס היפוך פמוטים שורי נפוץ, המכונה פטיש, נוצר כאשר המחיר זז משמעותית לאחר הפתיחה, ואז מתכנס לסגירה ליד השיא. הפמוט הדובי המקביל ידוע כאיש תלוי. לפמוטים אלה מראה דומה לסוכרייה מרובעת, והם משמשים לעתים קרובות סוחרים המנסים לבחור חלק עליון או תחתון בשוק.

מהי מערכת מסחר אוטומטית?

מערכות מסחר אוטומטיות – המכונות גם מערכות מסחר מכניות, מסחר אלגוריתמי, מסחר אוטומטי או מסחר במערכות – מאפשרות לסוחרים לקבוע כללים ספציפיים הן עבור כניסה למסחר והן של יציאות ממסחר, לאחר שתוכנתו, ניתן לבצע אותן באופן אוטומטי באמצעות מחשב. למעשה, פלטפורמות שונות מדווחות על 70-80% ומעלה מהמניות הנסחרות בבורסות בארה”ב מגיעות ממערכות מסחר אוטומטיות

סוחרים ומשקיעים יכולים להפוך כללי כניסה, יציאה וניהול כספים מדויקים למערכות מסחר אוטומטיות המאפשרות מחשבים לבצע ולפקח על העסקאות. אחת האטרקציות הגדולות ביותר של אוטומציה אסטרטגית היא שהיא יכולה להוציא חלק מהרגש מהמסחר מכיוון שעסקאות ממוקמות אוטומטית לאחר עמידה בקריטריונים מסוימים.

כללי הכניסה והיציאה מסחר יכולים להתבסס על תנאים פשוטים כמו קרוסאובר ממוצע נע או שהם יכולים להיות אסטרטגיות מסובכות הדורשות הבנה מקיפה של שפת התכנות הספציפית לפלטפורמת המסחר של המשתמש. הם יכולים להתבסס גם על מומחיותו של מתכנת מוסמך.

מערכות מסחר אוטומטיות מחייבות בדרך כלל שימוש בתוכנות המקושרות למתווך גישה ישירה, וכל כללים ספציפיים חייבים להיכתב בשפה הקניינית של אותה פלטפורמה. פלטפורמת TradeStation, למשל, משתמשת בשפת התכנות EasyLanguage. מצד שני, פלטפורמת NinjaTrader משתמשת ב- NinjaScript.

קביעת “כללי” מסחר

בחלק מפלטפורמות המסחר יש כלים לבניית אסטרטגיה המאפשרים למשתמשים לבצע בחירות מתוך רשימה של אינדיקטורים טכניים נפוצים כדי לבנות מערך כללים שניתן יהיה לסחור בהם באופן אוטומטי. המשתמש יכול לקבוע, למשל, כי מסחר בלונג יתבצע ברגע שהממוצע הנע של 50 יום יעבור מעל הממוצע הנע ל -200 יום בתרשים של חמש דקות של מכשיר מסחר מסוים. משתמשים יכולים גם להזין את סוג הפקודה (למשל שוק או לימיט) ומתי יופעל המסחר (למשל בסגירת הבר או בפתיחת הבר הבא), או להשתמש בכניסות ברירת המחדל של הפלטפורמה.

סוחרים רבים, לעומת זאת, בוחרים לתכנת אינדיקטורים ואסטרטגיות מותאמות אישית משלהם. לרוב הם יעבדו בשיתוף פעולה הדוק עם המתכנת לפיתוח המערכת. אמנם זה בדרך כלל דורש מאמץ רב יותר משימוש באשף הפלטפורמה, אך הוא מאפשר מידה רבה יותר של גמישות, והתוצאות עשויות להיות משתלמות יותר. בדיוק כמו כל דבר אחר בעולם המסחר, למרבה הצער, אין אסטרטגיית השקעה מושלמת שתבטיח הצלחה.

לאחר קביעת הכללים, המחשב יכול לפקח על השווקים כדי למצוא הזדמנויות קנייה או מכירה על פי מפרט אסטרטגיית המסחר. בהתאם לכללים הספציפיים, ברגע שמבצעים עסקאות, כל הפוזיציות מוגנות מהפסד לפי הגדרה מראש. בשווקים אשר נעים במהירות, מהירות הפקודה יכולה להיות ההבדל בין הפסד קטן להפסד קטסטרופלי.

יתרונות מערכות אוטומטיות

יש רשימה ארוכה של יתרונות בכך שמחשב יפקח על השווקים להזדמנויות מסחר וביצוע העסקאות, כולל:

מזעור רגשות

מערכות מסחר אוטומטיות ממזערות רגשות לאורך כל תהליך המסחר. על ידי שמירה על הרגשות בשליטה, בדרך כלל לסוחרים יותר קל לעמוד בתוכנית המסחר. מכיוון שפקודות המסחר מבוצעות באופן אוטומטי לאחר בניית כללי הסחר, הסוחרים לא יוכלו להסס או להטיל ספק בפקודה שבוצעה. בנוסף לסייע לסוחרים שחוששים “ללחוץ על ההדק”, מסחר אוטומטי יכול לרסן את מי שמבצע מסחר יתר – קונה ומוכר בכל הזדמנות.

בדיקות של האסטרטגיה

Testing Back מיישם כללי מסחר על נתוני שוק היסטוריים כדי לקבוע את כדאיות הרעיון. בעת תכנון מערכת למסחר אוטומטי, כל הכללים צריכים להיות מוחלטים, ללא מקום לפרשנות. המחשב לא יכול לבצע ניחושים ויש לומר לו בדיוק מה לעשות. סוחרים יכולים לקחת קבוצות מדויקות של כללים ולבדוק אותם על נתונים היסטוריים לפני שהם מסתכנים בכסף במסחר חי. ביצוע Testing Back זהירה מאפשרת לסוחרים להעריך ולכוונן את רעיון המסחר ולקבוע את תוחלת המערכת – כלומר הסכום הממוצע שסוחר יכול לצפות להרוויח (או להפסיד) ליחידת סיכון.

שמירה על משמעת

מכיוון שקובעים כללי מסחר וביצוע מסחר מתבצע באופן אוטומטי, המשמעת נשמרת גם בשווקים הפכפכים. משמעת לרוב הולכת לאיבוד בגלל גורמים רגשיים כמו פחד מלקחת הפסד, או הרצון להפיק רווח קצת יותר גדול. מסחר אוטומטי מסייע להבטיח שמירה על משמעת מכיוון שתוכנית המסחר תבוצע בדיוק. בנוסף, אין שגיאות בהזנת פקודה. למשל, אם רצית לרכוש 100 מניות לא יוזן באופן שגוי פקודה למכור 1,000 מניות.

אחד האתגרים הגדולים ביותר במסחר הוא לתכנן את המסחר ולסחור בתוכנית. גם אם לתכנית מסחר יש פוטנציאל להיות רווחי, סוחרים שמתעלמים מהכללים משנים כל ציפייה שהייתה למערכת. אין דבר כזה תוכנית מסחר שזוכה ב 100% מהזמן. אחרי הכל, הפסדים הם חלק מהמשחק. אך הפסדים יכולים להיות טראומטיים מבחינה פסיכולוגית, ולכן סוחר שיש לו שתיים או שלוש עסקאות שהפסיד ברצף עשוי להחליט לדלג על המסחר הבא. אם המסחר הבא הזה היה זוכה, הסוחר כבר השמיד את כל הציפיות שהיו למערכת. מערכות מסחר אוטומטיות מאפשרות לסוחרים להשיג עקביות על ידי מסחר בתוכנית.

שיפור מהירות הזנת ההזמנה

מכיוון שמחשבים מגיבים באופן מיידי לתנאי שוק משתנים, מערכות אוטומטיות מסוגלות ליצור פקודות ברגע שמתקיימים קריטריוני המסחר. כניסה או יציאה ממסחר מספר שניות קודם לכן עשויה לחולל הבדל גדול בתוצאת המסחר. ברגע שנכנסת לפוזיציה, כל שאר הפקודות נוצרות באופן אוטומטי, כולל עצירת הפסד ויעדי רווח. השווקים יכולים לנוע במהירות, לפני שאפשר אפילו להזין את הפקודה. מערכת מסחר אוטומטית מונעת זאת.

מסחר מגוון

מערכות מסחר אוטומטיות מאפשרות למשתמש לסחור במספר חשבונות או אסטרטגיות שונות בו זמנית. זה יכול לפזר את הסיכון על מכשירים שונים תוך יצירת גידור מפני אובדן פוזיציות. מה שיהיה מאתגר להפליא עבור אדם לבצע אותו ביעילות על ידי מחשב באלפיות השנייה. המחשב מסוגל לסרוק אחר אפשרויות מסחר במגוון שווקים, ליצור פקודות קניה או מכירה ולפקח על עסקאות.

דפוסי תרשימים

תרשימי ניירות ערך הם כלי טכני האוסף נתונים ממסגרות זמן מרובות לסרגלי מחיר בודדים. זה הופך אותם ליותר שימושיים מאשר קווים פשוטים המחברים בין נקודות הסגירה. נרות יפנים בונים דפוסים המנבאים כיוון מחיר. קידוד צבעים מוסיף עומק לכלי הטכני הצבעוני הזה.

סטיב ניסון הביא את דפוסי נרות יפנים לעולם המערבי בספרו הפופולרי משנת 1991, “טכניקות לשרטוט פמוטים יפניים.” . בנוסף, דפוסי בר יחיד כולל הדוג’י והפטיש שולבו בעשרות אסטרטגיות מסחר ארוכות וקצרות.

נקודות מפתח

 • דפוסי הפמוטים, שהם כלי מסחר טכני, משמשים במשך מאות שנים לחיזוי כיוון המחירים.
 • ישנם דפוסי פמוט שונים המשמשים לקביעת כיוון ומחיר המומנטום, three-line strike, two black gapping, three black crows, evening star, and an abandoned baby.
 • עם זאת, ראוי לציין כי אותות רבים הנפלטים מדפוסי הפמוט הללו עשויים שלא לעבוד באופן מהימן בסביבה האלקטרונית המודרנית.

אמינות דפוס נרות יפנים

לא כל דפוסי נרות יפנים עובדים באותה מידה. הפופולריות העצומה שלהם הורידה את האמינות מכיוון שהם נותחו על ידי קרנות גידור ואלגוריתמים שלהן. שחקנים הממומנים היטב מסתמכים על ביצוע מהיר ברק כדי לסחור כנגד משקיעים “קטנים” ומנהלי קרנות המבצעים אסטרטגיות ניתוח טכניות המצויות בטקסטים פופולריים.

במילים אחרות, מנהלי קרנות גידור משתמשים בתוכנה כדי ללכוד את המשתתפים המחפשים תוצאות שוריות או דוביות גבוהות. עם זאת, דפוסים אמינים ממשיכים להופיע, מה שמאפשר הזדמנויות רווח לטווח קצר וארוך.

מהו תרשים מחיר לפי נפח (PBV)?

תרשים מחיר לפי נפח (PBV) הוא היסטוגרמה אופקית המתווה בתרשים של נייר ערך, המציג את נפח המניות הנסחרות ברמת מחיר מסוימת. פעמים רבות, היסטוגרמות מחיר לפי נפח נמצאות על ציר Y ומשמשות סוחרים טכניים לחיזוי תחומי תמיכה והתנגדות.

נקודות מפתח

 • תרשימי מחיר לפי נפח משמשים להמחשת רמות גבוהה ומכירה ברמות מחיר ספציפיות.
 • הם מעידים על רמות מחירים לאורך פרק זמן מסוים.
 • הם משמשים בדרך כלל בשילוב עם צורות אחרות של ניתוח טכני.

הבנת מחיר לפי תרשימי נפח

תרשימי מחיר לפי נפח משמשים להמחשת קנייה ומכירה גבוהה ברמות מחיר ספציפיות, מה שיכול להעיד על תמיכה והתנגדות בנייר ערך נתון.

מקובל לראות כי מחיר נייר ערך מתמודד עם מעט התנגדות כשנוסעים בין מפלסים עם מוטות PBV קטנים, אך המחיר עלול להיתקל בקושי לנוע מעל או מתחת לאזורים עם מוטות PBV גדולים. כמה תרשימים לפי מחיר לפי נפח מגדירים גם את ההבדל בין נפח קנייה ומכירה על ידי חלקי הצללה בירוק או באדום. תובנות אלה יכולות להיות שימושיות במיוחד לאפיון נקודות מחיר כעל עמידות כבדה או כדרגת תמיכה כבדה ולא כדרגות כלליות.

חשוב לציין כי מחיר לפי תרשימי נפח מציג נפח כולל ברמות מחירים מסוימות לאורך תקופה מסוימת. פירוש הדבר שרמות התמיכה והתנגדות הצפויות בעתיד עשויות להיות מיושנות. לדוגמא, אם מניה חווה רבעון גרוע והתחוללה מכירה קשה, ייתכן שהייתה רמה גבוהה מאוד של נפח ביום אחד, אך יתכן וזה לא יכול להיות רלוונטי לחלוטין כרמת תמיכה. יחד עם זאת, רמות התמיכה והתנגדות חשובות יותר בהסתכלות קדימה מאשר התבוננות בעבר, מכיוון שהיא תמצה לאורך כל פרק הזמן.

פעמים רבות משתמשים בתרשימי מחיר לפי נפח בשילוב עם צורות אחרות של ניתוח טכני כדי למקסם את סיכויי ההצלחה, כולל דפוסי תרשים ואינדיקטורים טכניים. לדוגמה, סוחר משתמש בקווי מגמה כדי לאשר נוכחות של תמיכה או התנגדות במקום להסתמך אך ורק על פסי עוצמת הקול כדי להציג נקודות ציר אלה.

תמיכה והתנגדות

המושגים תמיכה והתנגדות ברמת המסחר הם ללא ספק שתי התכונות המדוברות ביותר בניתוח טכני. חלק מניתוח דפוסי התרשימים, מונחים אלה משמשים סוחרים בהתייחסות לרמות מחירים בתרשימים הנוטים לשמש מחסומים, ומונעים ממחיר הנכס לפרוץ לכיוון מסוים.

בהתחלה ההסבר והרעיון שמאחורי זיהוי רמות אלה נראים קלים, אך כפי שתגלה, תמיכה והתנגדות יכולים לבוא בצורות שונות, והקונספט קשה יותר ממה שנראה בהתחלה.

נקודות מפתח

 • אנליסטים טכניים משתמשים ברמות תמיכה והתנגדות כדי לזהות נקודות מחיר בגרף שבו ההסתברויות גבוה יותר לעצירה של המחיר או היפוך של מגמה.
 • תמיכה מתרחשת כאשר מגמת ירידה צפויה להיפסק עקב ריכוז הביקוש.
 • התנגדות מתרחשת כאשר מגמת עלייה צפויה להיפסק זמנית, בגלל ריכוז היצע.
 • פסיכולוגיית השוק ממלאת תפקיד מרכזי כאשר סוחרים ומשקיעים זוכרים את העבר ומגיבים לתנאים משתנים כדי לצפות את תנועת השוק העתידית.
 • ניתן לזהות אזורי תמיכה והתנגדות בתרשימים באמצעות קווי מגמה וממוצעים נעים.

הגדרת תמיכה והתנגדות

תמיכה היא רמת מחירים שבה ניתן לצפות כי מגמת ירידה תיפסק עקב ריכוז ביקוש. ככל שמחיר הנכסים או ניירות הערך יורד, הביקוש למניות גדל וכך נוצר קו התמיכה . לעומת זאת אזורי התנגדות נוצרים עקב מימושים ומכירות באזורים מסויימים.

לאחר שזוהה “אזור” של תמיכה או התנגדות, רמות מחירים אלה יכולות לשמש כנקודות כניסה או יציאה פוטנציאליות מכיוון שככל שהמחיר מגיע לנקודת תמיכה או התנגדות, הוא יעשה אחד משני דברים – יבצע נסיגה מרמת התמיכה או ההתנגדות, או שיפר את רמת המחירים, ימשיך ויפרוץ אותה – עד שהוא יגיע לרמת התמיכה או ההתנגדות הבאה.

העיתוי של עסקאות מסוימות מבוסס על האמונה כי אזורי תמיכה והתנגדות לא יישברו. בין אם המחיר נעצר על ידי רמת התמיכה או ההתנגדות, ובין אם הוא פורץ דרך, סוחרים יכולים “להמר” על הכיוון ויכולים לקבוע במהירות אם הם נכונים. אם המחיר נע בכיוון הלא נכון, ניתן לסגור את הפוזיציה בהפסד קטן. אולם אם המחיר נע בכיוון הנכון, ייתכן שהמהלך יהיה משמעותי יותר.

מי הוא פיבונאצ’י?

פִיבּוֹנַאצִ’י, או לאונרדו מפיזהלאונרדו ביגולו או לאונרדו פיזנו (= איש פיזה) (1170–1250‏[1]), היה מתמטיקאי איטלקי. הכינוי פיבונאצ’י, שניתן לו לאחר מותו, משמעותו “בנו של בונאצ’י” (Filius Bonacci), על שם אביו שכונה בונאצ’י. התפרסם בעיקר בשל תרומתו למעבר לשיטת הספירה העשרונית כאשר היה הראשון שפרסם אותה במערב אירופה, וכן בשל סדרת המספרים שהגדיר, הקרויה על שמו – סדרת פיבונאצ’י.

סדרת פיבונאצ’י

סדרת המספרים שהגדיר פיבונאצ’י קרויה בימינו על שמו – סדרת פיבונאצ’י. בסדרה זו כל איבר הוא סכום שני האיברים הקודמים לו, כששני האיברים הראשונים הם 0 ולאחריו 1. איבריה הראשונים של הסדרה, אם כך, הם: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, וכן הלאה. האיברים בסדרת פיבונאצ’י קרויים מספרי פיבונאצ’י. המנה של כל שני מספרי פיבונאצ’י רצופים, שואפת ליחס הזהב, מספר בעל מופעים שונים בטבע ובעל חשיבות באדריכלות ובאמנות.

אבל הרצף הזה לא כל כך חשוב; אלא, החלק המהותי הוא המנה של המספר הסמוך שיש לו פרופורציה מדהימה, בערך 1.618, או 0.618 ההפוך שלו. פרופורציה זו ידועה בשמות רבים: יחס הזהב, ממוצע הזהב, PHI והפרופורציה האלוהית, בין היתר. אז למה המספר הזה כל כך חשוב? ובכן, כמעט לכל דבר יש תכונות ממדיות הדבוקות ביחס של 1.618, כך שנראה שיש לו פונקציה מהותית לאבני הבניין של הטבע.

נקודות מפתח

 • יחס הזהב מתאר דפוסים צפויים על כל דבר, החל באטומים וכלה בכוכבים ענקיים בשמיים.
 • היחס נגזר ממשהו שנקרא רצף פיבונאצ’י, על שם מייסדו האיטלקי, לאונרדו פיבונאצ’י.
 • הטבע משתמש ביחס זה כדי לשמור על איזון, ונראה שגם השווקים הפיננסיים.
 • ניתן ליישם את רצף פיבונאצ’י למימון באמצעות ארבע טכניקות עיקריות.

הוכח זאת…

לא להאמין? קחו למשל דבורי דבש. אם תחלק את הדבורים הנקבות בדבורים הזכריות בכל כוורת נתונה, תקבל 1.618. חמניות, שיש להן ספירלות מנוגדות של זרעים, יש יחס של 1.618 בין הקוטר של כל סיבוב. ניתן לראות את אותו יחס במערכות יחסים בין מרכיבים שונים ברחבי הטבע.

האם אתה עדיין מתקשה להאמין בזה? זקוק למשהו שנמדד בקלות? נסה למדוד מהכתף אל קצות האצבעות ואז לחלק את המספר הזה לאורך מהמרפק עד לקצות האצבעות. או נסה למדוד מהראש ועד הרגליים, וחלק את זה לאורך מכפתור הבטן ועד כפות הרגליים. האם התוצאות זהות? איפשהו באזור 1.618? יחס הזהב הוא לכאורה בלתי נמנע.

אבל האם זה אומר שזה עובד במימון? למעשה, לשווקים הפיננסיים יש את אותו בסיס מתמטי ממש כמו תופעות הטבע הללו. להלן נבחן כמה דרכים בהן ניתן ליישם את יחס הזהב למימון, ונציג כמה תרשימים כהוכחה.

יחס הזהב

יש יחס ייחודי שניתן להשתמש בו כדי לתאר את הפרופורציות של כל דבר, החל מאבני הבניין הקטנות ביותר של הטבע, כמו אטומים, וכלה בתבניות המתקדמות ביותר ביקום, כמו גרמי השמיים הגדולים. הטבע מסתמך על הפרופורציה הזו כדי לשמור על איזון, וכמו הטבע נראה שגם השווקים הפיננסיים תואמים ל “יחס הזהב” הזה.

יחס הזהב, הוא קבוע מתמטי המעסיק את המדע והאמנות כבר מאות שנים. זהו מספר אי רציונלי המסומן באות היוונית פי.

לפי ההשערות, יחס זה התגלה על ידי אחד מתלמידיו של פיתגורס; הוא תואר בספרו של אוקלידס, “יסודות”, לפני כ-2,300 שנים. לוקה פאצ’ולי, מתמטיקאי איטלקי מתקופת הרנסאנס, הקדיש ליחס הזהב ספר שלם, וכינה אותו “הפרופורציה האלוהית”.

היחס מייצג מידות וגדלים רבים בטבע, והחל מתקופת יוון הקלאסית, הוא גם משמש באמנות ובאדריכלות. את האות פי לתיאור היחס הציע המתמטיקאי האמריקני מארק באר.

תחומים בהם מופיע יחס הזהב

יחס הזהב קיבל הילה מיסטית מסוימת, עד כדי כינויו בשם “הפרופורציה האלוהית” בספרו של פאצ’ולי. מנגד, נמצא ב-1994 שוויון המקשר את יחס הזהב דווקא למספר החיה (666) – מספרו של האנטיכריסט:

בעוד שאין חולק על תכונותיו המתמטיות המיוחדות של המספר, רבים רואים בנטייה לחפש את היחס בתחומים מסוימים כאדריכלות ואמנות כנטיית לבם של חסידי המספר ותו לא, וזאת מהטעם שערכו של המספר קרוב מאוד לשבר העשרוני 1.6. יחס הזהב מופיע, בתחומים הבאים:
 • בגאומטריה: בפנטגרמים ומחומשים, במלבני זהב ובמשולשי זהב.
 • בבוטניקה: בסידור העלים סביב הגבעול, במיקום הזרעים בתפוח, באיצטרובל של אורן, בהיערכות זרעי החמנייה בתפרחת, בעלי הכותרת בוורד.
 • בתצורות של גבישים: על גילוי גביש כמו-מחזורי מחומש המקיים את יחס הזהב זכה פרופ’ דן שכטמן בפרס נובל לכימיה לשנת 2011.
 • בדגלי מדינות.
 • בבעלי חיים: בקרני צבאים, ביחס בין הדבורים בכוורת, ובצורה הלוליינית של קונכיית הנאוטילוס.
 • באמנות.
 • באדריכלות: למשל במבנה מוזיאון גוגנהיים, או במטה האומות המאוחדות.
 • בניתוח טכני של שוק המניות (בהתבסס על סדרת פיבונאצ’י).
 • בהליכים מסוימים בפסיכולוגיה.
 • באנליזה נומרית – סדר ההתכנסות של שיטת המיתר (secant) הוא יחס הזהב.

לימודי פיבונאצ’י ומימון

כאשר משתמשים בניתוח טכני, יחס הזהב מתורגם בדרך כלל לשלושה אחוזים: 38.2%, 50% ו- 61.8%. עם זאת, ניתן להשתמש בכפולות נוספות בעת הצורך, כגון 23.6%, 161.8%, 423% וכן הלאה.

ישנן ארבע דרכים בהן ניתן להחיל את רצף פיבונאצ’י על תרשימים: נסיגות, קשתות, מניפות ואזורי זמן.

1. נסיגת פיבונאצ’י

בנסיגות של פיבונאצ’י – משתמשים בקווים אופקיים כדי לציין אזורי תמיכה או התנגדות. הרמות מחושבות באמצעות הנקודות הגבוהות והנמוכות בתרשים. ואז משורטטים חמש קווים: הראשון ב 100% (הגבוה בתרשים), השני ב 61.8%, השלישי ב 50%, הרביעי ב 38.2%, והאחרון ב 0% (הנמוך בתרשים ). לאחר תנועת מחירים משמעותית כלפי מעלה או מטה, לעיתים קרובות רמות התמיכה וההתנגדות החדשות נמצאות בקווים אלו או בסמוך להן.

2.קשתות פיבונאצ’י

מציאת גובה ונמוך של תרשים היא הצעד הראשון להרכבת קשתות פיבונאצ’י. ואז, בתנועה דמוית מצפן, נמתחים שלושה קווים מעוקלים ב -38.2%, 50% ו- 61.8% מהנקודה הרצויה. קווים אלה צופים את רמות התמיכה והתנגדות, כמו גם טווחי מסחר.

3. מניפות פיבונאצ’י

מניפות פיבונאצ’י מורכבים מקווים אלכסוניים. לאחר איתור הגבוה והנמוך של התרשים, קו אנכי בלתי נראה נמשך דרך הנקודה הימנית ביותר. קו בלתי נראה זה מחולק לאחר מכן ל -38.2%, 50% ו- 61.8%, וקווים משורטטים מהנקודה השמאלית ביותר דרך כל אחת מנקודות אלה. קווים אלה מציינים אזורי תמיכה והתנגדות.

4. אזורי הזמן של פיבונאצ’י

שלא כמו שיטות אחרות של פיבונאצ’י, אזורי זמן הם סדרה של קווים אנכיים. הם מורכבים על ידי חלוקת תרשים למקטעים עם קווים אנכיים המרווחים זה מזה במרווחים התואמים את רצף פיבונאצ’י (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13 וכו ‘). כל שורה מציינת זמן בו ניתן לצפות לתנועת מחירים גדולה.

ניתן ליישם את יחס הזהב על כל דבר, החל מטבע וכלה באנטומיה אנושית וכלה במימון.

בשורה התחתונה

מחקרי פיבונאצ’י אינם מיועדים לספק את האינדיקציות העיקריות לתזמון כניסה ויציאה של משרה; עם זאת, המספרים שימושיים להערכת אזורי תמיכה והתנגדות. אנשים רבים משתמשים בשילובים של מחקרי פיבונאצ’י כדי להשיג תחזית מדויקת יותר. לדוגמא, סוחר רשאי לצפות בנקודות המצטלבות בשילוב של קשתות פיבונאצ’י והתנגדויות.

מחקרים על פיבונאצ’י משמשים לעתים קרובות יחד עם צורות אחרות של ניתוח טכני. לדוגמא, ניתן להשתמש במחקרי פיבונאצ’י, בשילוב עם גלי אליוט, כדי לחזות את היקף הנסיגות לאחר גלים שונים. אני מקווה שתוכל למצוא שימוש נישה משלך למחקרי פיבונאצ’י ולהוסיף אותו למערך כלי ההשקעה שלך.

ללמוד לסחור נכון

פוסטים בשוק ההון

ללמוד לסחור נכון

רכישת מנוי לכל החיים

אלגו טריידינג

גלריה