קרן אינדקס לעומת תעודת סל: סקירה כללית

קרן אינדקס היא סוג של קרן נאמנות העוקבת אחר מדד שוק מסוים: S&P 500, ראסל 2000 או MSCI EAFE. מכיוון שאין אסטרטגיה מקורית, לא נדרשת ניהול פעיל פעיל רב ולכן קרנות האינדקס הן בעלות מבנה עלות נמוך יותר מקרנות נאמנות טיפוסיות.

לימוד יסודות השקעה כולל הבנת ההבדל בין קרן מדד (המושקעת לעתים קרובות דרך קרן נאמנות) לבין קרן הנסחרת בבורסה, או תעודת סל. ראשית, תעודות הסל נחשבות לגמישות ונוחות יותר מרוב קרנות הנאמנות. ניתן לסחור בתעודות סל ביתר קלות מקרנות אינדקס וקרנות נאמנות מסורתיות, בדומה לאופן שבו נסחרות מניות נפוצות בבורסה. בנוסף, משקיעים יכולים לרכוש תעודות סל בגדלים קטנים יותר ועם פחות משוכות מאשר קרנות נאמנות.

נקודות מפתח

  • קרנות נאמנות הן כלי השקעה משולבים המנוהלים על ידי איש מקצוע לניהול כספים.
  • קרנות סחר בבורסה, או תעודות סל, מייצגות סלים של ניירות ערך הנסחרים בבורסה כמו מניות.
  • ניתן לקנות תעודות סל או למכור בכל עת, ואילו קרנות נאמנות מתומחרות רק בסוף היום.
  • באופן כללי תעודות הסל הן בעלות נמוכה יותר ויעילות יותר במס מאשר קרנות נאמנות דומות.

אינדקס קרנות נאמנות

קרנות אינדקס הן קרנות המייצגות פלח תיאורטי בשוק. זה יכול להיות חברות גדולות, חברות קטנות או חברות המופרדות בתעשייה. זוהי צורת השקעה פסיבית שקובעת כללים לפיהם הכללות מניות ואז עוקבת אחר המניות מבלי לנסות לנצח אותן.

אנשים המעוניינים להשקיע בקרן אינדקס יכולים בדרך כלל לעשות זאת באמצעות קרן נאמנות שנועדה לחקות את המדד.

תעודות סל

הן סלים של נכסים הנסחרים כמו ניירות ערך. ניתן לקנות ולמכור אותם בבורסה, ממש כמו מניות רגילות, בניגוד לקרנות נאמנות, שמתומחרת רק בסופו של יום.

הבדלים אחרים בין קרנות נאמנות לתעודות סל מתייחסים לעלויות הכרוכות בכל אחת מהן. בדרך כלל אין עלויות עסקה של בעלי מניות בקרנות נאמנות. עלויות כגון מיסים ודמי ניהול נמוכות יותר עבור תעודות סל. רוב המשקיעים הפסיביים הקמעונאים בוחרים קרנות נאמנות למדד על פני תעודות סל על סמך השוואת עלויות בין השניים. לעומת זאת, משקיעים מוסדיים פסיביים נוטים להעדיף תעודות סל.

בהשוואה להשקעה ערכית, השקעות בקרנות אינדקס נחשבות בעיני מומחים פיננסיים כאסטרטגיית השקעה די פסיבית. שני סוגי ההשקעות הללו נחשבים לאסטרטגיות שמרניות וארוכות טווח. השגת מניות במחירים נמוכים מגדילה את הסבירות להרוויח בטווח הארוך. משקיעי ערך מערערים על מדד שוק ובדרך כלל נמנעים ממניות פופולריות בתקווה לנצח את השוק.

מה אומרים המומחים?

הבלבול הוא טבעי, שכן שניהם כלי השקעה מנוהלים באופן פסיבי שנועדו לחקות את ביצועי הנכסים האחרים.

קרן אינדקס היא סוג של קרן נאמנות העוקבת אחר מדד שוק מסוים: S&P 500, ראסל 2000 או MSCI EAFE. מכיוון שאין אסטרטגיה מקורית, לא נדרשת ניהול פעיל פעיל רב ולכן קרנות האינדקס הן בעלות מבנה עלות נמוך יותר מקרנות נאמנות טיפוסיות.

למרות שהם מחזיקים גם בסל נכסים, תעודות הסל דומות יותר למניות מאשר לקרנות נאמנות. הן רשומות בבורסות שוק בדיוק כמו מניות בודדות, אך הן נזילות מאוד: ניתן לקנות ולמכור כמו מניות לאורך כל יום המסחר, כאשר המחירים משתנים ללא הרף. תעודות סל יכולות לא לעקוב אחר מדד בלבד, אלא ענף, סחורה או אפילו קרן אחרת.

המשך לקורס מסחר בחוזים עתידיים – מרווחים (SPREAD) חלק א’ סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים,...
מקצוענים
23 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים, מה שנקרא מסחר במרווחים. מצב שבו קונים רגל ראשונה ומוכרים רגל שנייה. ...
מקצוענים
27 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
ממשיכים קדימה בלמידה של יסודות המסחר בשוק ההון. זהו חלק המשך לחלק הראשון ובו אנחנו מסבירים קצת יותר על המסחר בבורסה. החלק הזה חשוב בעקומת הלמידה של...
מתחילים
25 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250

כתיבת תגובה