קרן הנסחרת באנרגיה (ETF) היא דרך אחת עבור משקיע לקבל חשיפה למגזר רחב של המשק העוסק בנפט, גז טבעי, מוצרי אנרגיה חלופית או שלושתם.

האפשרויות כוללות תעודות סל העוקבות אחר מדד מגזרים רחב, יצרני אנרגיה מקומיים או בינלאומיים, יצרני ציוד אנרגיה או תת מגזרים כמו פחם. המשקיע יכול אפילו לבחור נקודה לאורך שרשרת הערך להתמקד בה.

תחום האנרגיה מייצג חלק משמעותי בכלכלה העולמית ונוגע למעשה בכל עסק. כמעט לכל המשקיעים עם התיקים המאוזנים כבר יש חשיפה מסוימת לחברות אנרגיה. הייצוג הכבד של אנרגיה בממוצע השוק הרחב כמו ה- S&P 500 הוא עדות לחשיבותה.

נקודות מפתח

  • ישנם יותר מ -60 תעודות סל המוצעות בארה”ב המתמחות בתחום האנרגיה.
  • תעודת סל אנרגטית עשויה לשקף את הענף באופן רחב או להתמקד במקטע ספציפי כגון נפט או אנרגיה חלופית.
  • באופן כללי, מניות האנרגיה הן תנודתיות יותר מרובן, ומציעות עליות וירידות גדולות יותר עבור המשקיעים שלהן.

תעודת הסל האנרגטית הגדולה ביותר בעת כתיבת שורות אלו היא קרן SPDR  Select Select Sector Energy XLE, אשר נכסיה מוערך בסכום של 8.3 מיליארד דולר נכון לספטמבר 2020. תעודת סל זו מבקשת לשקף את מדד סקטור אנרגיה, שמשקף בעצמו את חברות האנרגיה המיוצגות מדד S&P 500.

תעודות סל מתמחות באנרגיה

  • תעודות הסל האנרגטיות המתמחות יותר מכסות מגוון רחב של סוגי עסקים, אזורים ופרופילי סיכון. ישנן אפשרויות עבור משקיעים שמרניים ותוקפניים כאחד.
  • המגזר כולל רשת מורכבת ומתוחכמת ביותר של חברות העוסקות בייצור והפצה של האנרגיה הדרושה להנעת חיי היומיום והעסקים השוטפים.
  • ההיצע והביקוש לאנרגיה עולמית הם גורם גדול מדי בביצועי המגזר, אך הביקוש אינו סטטי. יצרני נפט וגז בדרך כלל עולים על ביצועים גבוהים כאשר מחירי הנפט והגז גבוהים, ומרוויחים פחות כשערך הסחורה יורד.
  • מצד שני, כאשר מחירי נפט גולמי יורדים, זיקוקי הנפט יכולים להרוויח מעלותם של חומרי הזנה לייצור מוצרי נפט כמו בנזין.
  • המגזר גם רגיש בצורה בלתי רגילה לפוליטיקה, מה שמניע לעתים קרובות שינויים במחירי הנפט.

תעודות סל אנרגטיות בולטות

בארה”ב יש יותר מ -60 תעודות סל אנרגטיות, וכל אחת מהן מעניקה למשקיעים שלה חשיפה לפינה אחרת בענף. לדוגמה:

SPF S&P חיפושי נפט וגז לייצור נפט וגז (XOP) מתמקד בחברות העוסקות בחיפושי נפט וגז במעלה הזרם.
תעודת סל VanEck Vectors Coal  KOL היא כניסה לתעשיית הפחם.
משקיעים המעוניינים בגישה לשוק האנרגיה החלופית ההולך וגדל עשויים לשקול את תעודת הסל השמש של גוגנהיים (TAN).
סקירת דף המידע והתשקיף לתעודת סל היא מהלך נבון עבור כל משקיע, במיוחד כאשר שוקלים סחורות נדיפות כמו אנרגיה.

תעודות הסל מספקות פיזור, אך יש לקחת בחשבון סיכונים כמו בכל השקעה. כל תעודת סל מיוחדת המבוססת על מגזר כמו זו העוקבת אחר מניות אנרגיה יכולה להוסיף תנודתיות בתיק.

המשך לקורס מסחר בחוזים עתידיים – מרווחים (SPREAD) חלק א’ סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים,...
מקצוענים
23 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים, מה שנקרא מסחר במרווחים. מצב שבו קונים רגל ראשונה ומוכרים רגל שנייה. ...
מקצוענים
27 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
ממשיכים קדימה בלמידה של יסודות המסחר בשוק ההון. זהו חלק המשך לחלק הראשון ובו אנחנו מסבירים קצת יותר על המסחר בבורסה. החלק הזה חשוב בעקומת הלמידה של...
מתחילים
25 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250

כתיבת תגובה