קרנות נאמנות לעומת תעודות סל: סקירה כללית

קרנות נאמנות וקרנות סל (ETF) נוצרות שתיהן מתוך התפיסה של השקעה בקרנות מאוגדות, ולעתים קרובות מקפידות על אסטרטגיה פסיבית, עם אינדקס, המנסה לעקוב או לשכפל מדדי הייצוג שוק. קרנות מאוגדות מאגדות יחד ניירות ערך כדי להציע למשקיעים את היתרון של תיק מגוון. תפיסת הקרן המאוגדת מציעה בעיקר פיזור וחסכוניות המאפשרת למנהלים להפחית את עלויות העסקה באמצעות עסקאות גדולות במניות עם הון השקעה משולב.

נקודות מפתח

  • הן קרנות נאמנות והן תעודות סל מציעות למשקיעים אפשרויות משולבות להשקעה .
  • בקרנות נאמנות יש מבנה מורכב יותר מתעודות סל עם שיעורי מניות משתנים.
  • תעודות סל בדרך כלל פונות למשקיעים מכיוון שהן עוקבות אחר מדדי השוק, קרנות נאמנות מושכות מכיוון שהן מציעות מגוון רחב של קרנות מנוהלות באופן פעיל.
  • תעודות הסל נסחרות באופן פעיל לאורך כל יום המסחר, בעוד שהמחיר בקרנות נאמנות נסגר בסוף יום המסחר.
  • קרנות נאמנות מנוהלות באופן פעיל ותעודות סל הן אפשרויות השקעה מנוהלות באופן פסיבי.

קווי דמיון

הן בקרנות נאמנות והן בתעודות סל יהיו בדרך כלל בין 100 ל -3,000 ניירות ערך בודדים שונים בקרן. שני סוגי ההשקעות מוסדרים בעיקר על ידי שלושת חוקי ניירות הערך העיקריים שנחקקו לאחר התרסקות השוק בשנת 1929.

  • חוק ניירות ערך משנת 1933
  • חוק ניירות ערך מ -1934
  • חוק חברות השקעות משנת 1940

למרות ששני מוצרי ההשקעה הללו בנויים מאותו תפיסת קרן משולבת ומוסדרים על ידי אותם חוקי ניירות ערך עיקריים, ישנם ללא ספק כמה הבדלים מרכזיים בין קרנות נאמנות לתעודות סל. הבדלים אלה יכולים להיות בהתאם למשקיע.

1924
השנה בה הוצעה קרן הנאמנות הראשונה למשקיעים בארצות הברית.

קרנות נאמנות

ניהול השקעות MFS הציע את קרן הנאמנות הראשונה בארה”ב בשנת 1924 מאז שנות העשרים של המאה העשרים, קרנות נאמנות מספקות למשקיעים מבחר נרחב של הצעות קרנות מאוגדות. בעוד שכמה קרנות נאמנות מנוהלות באופן פסיבי, משקיעים רבים מחפשים בניירות ערך אלו את הערך המוסף שהם יכולים להציע באסטרטגיה מנוהלת באופן פעיל. עבור משקיעים אלה, ניהול פעיל הוא המבדיל העיקרי מכיוון שהם מסתמכים על מנהל מקצועי שיבנה תיק אופטימלי.

  • קרנות נאמנות מציעות מגוון רחב של אפשרויות קרנות המנוהלות באופן פעיל, בעוד שתעודות סל נוטות להיות מנוהלות יותר באופן פסיבי.

מבין שתי האפשרויות, כהשקעה המובילה, המנוהלת באופן פעיל, קרנות נאמנות מגיעות עם מורכבות נוספת. בדרך כלל, דמי הניהול יהיו גבוהים יותר עבור קרן נאמנות מכיוון שעל מנהלי קרן נאמנות מוטלת תפקיד קשה יותר בזיהוי ניירות הערך הטובים ביותר שיתאימו לאסטרטגיית התיק. קרנות נאמנות עברו אינטגרציה ארוכת שנים גם בתהליך עסקת התיווך בשירות מלא. הצעה בשירות מלא זה היא הסיבה העיקרית לבניית מחלקות המניות, והיא עשויה להוסיף גם שיקולי עמלה נוספים. לכל מחלקת מניות יש מבנה שכר טרחה המחייב את המשקיע לשלם סוגים שונים של עומסי מכירה למתווך ודמי תפעול משתנים.

שכר הטרחה התפעולי של קרן נאמנות בא לידי ביטוי באופן מקיף למשקיע באמצעות יחס ההוצאות. יחס ההוצאות מורכב מדמי ניהול, והוצאות תפעול, והן מבדיל המהותי בין קרנות נאמנות לתעודות סל. קרן הנאמנות דורשת עמלות גבוהות יותר בכדי לתמוך בעלויות הכרוכות במכירת הקרן באמצעות קשרי תיווך בשירות מלא.

כמו כן, חיוני עבור משקיע להבין את התמחור של קרנות נאמנות. מחיר קרנות נאמנות מתבסס על ערך נכסי נקי (NAV) המחושב בסוף יום המסחר. קרנות נאמנות פתוחות סטנדרטיות ניתנות לרכישה ולמכירה רק ב- NAV שלהן, כלומר משקיע שעושה מסחר במהלך יום המסחר חייב להמתין עד לחישוב המחיר הסופי בכדי לבצע הזמנה.

דמי קרנות נאמנות בדרך כלל גבוהים מאלה של תעודות סל, בעיקר בגלל שרוב קרנות הנאמנות מנוהלות באופן פעיל, מה שדורש יותר כוח אדם ותשומות מאשר תעודות הסל המנוהלות לעתים קרובות יותר באופן פסיבי.

תעודות סל – Exchange Traded Funds

תעודת הסל הראשונה הוצגה בשנת 1993 כדי לעקוב אחר מדד S&P 500, ומספרם גדל ליותר מ -3,400 תעודות סל עד סוף שנת 2017. התקנות נדרשו בעיקר לניהול פסיבי של ניירות ערך עם מעקב אחר מדד. בשנת 2008 רשות ניירות ערך (SEC) ייעלה את תהליך האישור שלה לתעודות סל, מה שאיפשר לראשונה תעודות סל מנוהלות באופן פעיל.

היסטורית, תעודות סל היו פופולריות בקרב משקיעים באינדקס המבקשים להשיג חשיפה לפלח שוק מסוים עם היתרונות של פיזור ברחבי המגזר. בשנים האחרונות קרנות בטא חכמות הפכו פופולריות יותר, כאשר הנכסים גדלו כמעט 20% מדי שנה בחמש השנים האחרונות. בזירת ההצעות של תעודות הסל, תעודת סל בטא חכמה מספקת סוג של מוצר אינדקס מותאם אישית הבנוי סביב תשואת אינדקס. עם התפתחותן של קרנות מדד בטא חכמות, אפשרויות תעודת הסל התרחבו, מה שמקנה למשקיעים מגוון רחב יותר של אפשרויות תעודת סל פסיביות.

עמלות הן שיקול חשוב גם עבור משקיעי תעודת הסל. תעודות סל אינן נושאות עמלות עומס מכירה. המשקיעים ישלמו עמלה במידת הצורך למסחר בתעודת סל, אך ישנם תעודות סל רבות הנסחרות בחינם ללא עמלה. בכל הנוגע להוצאות תפעוליות, לתעודות הסל יש גם כמה הבדלים מקרנות נאמנות.

הוצאות תעודת הסל בדרך כלל נמוכות יותר מכמה סיבות. לתעודות סל דמי ניהול נמוכים יותר מכיוון שרבים מהם הם קרנות פסיביות שאינן דורשות ניתוח מניות ממנהל הקרן. דמי העסקה בדרך כלל נמוכים יותר מכיוון שנדרש פחות מסחר. כאמור, תעודות הסל גם אינן גובות עמלות 12b-1 מה שמקטין את יחס ההוצאות הכולל.

תמחור תעודות הסל שונה גם מתמחור קרנות נאמנות. שיקול חשוב בהשוואה בין השניים. תעודות הסל נסחרות לאורך כל היום בבורסות כמו מניה. מסחר פעיל זה יכול לפנות למשקיעים רבים שמעדיפים פעילות מסחר ועסקאות בזמן אמת בתיק שלהם. בסך הכל, מחיר תעודת סל משקף את התמחור בזמן אמת של ניירות הערך המוחזקים בתיק.

שיקולים מיוחדים – מיסים

מיסים על קרנות נאמנות ותעודות סל הם כמו כל השקעה אחרת שבה כל הכנסה שנצברה ממוסה. על המשקיעים לשלם מס רווח הון לטווח הקצר או לטווח הארוך כאשר הם מוכרים את מניותיהם ברווח. רווחי הון לטווח קצר חלים על מניות שהוחזקו פחות משנה לפני המכירה. מיסים ארוכי טווח כוללים את הרווח ממניות שנמכרו לאחר החזקה למשך שנה ומעלה

על משקיעים בקרנות נאמנות ותעודות סל לשלם מיסים על כל דיבידנד שהם מקבלים מההחזקה. דיבידנדים רגילים ממוסים בשיעור מס הכנסה רגיל. דיבידנדים מוסמכים ממוסים בשיעור רווחי הון לטווח הארוך.

לקרנות נאמנות בדרך כלל יש השלכות מס גבוהות יותר מכיוון שהן משלמות למשקיעים חלוקת רווחי הון. חלוקות הון אלה שמשולמות על ידי קרן הנאמנות חייבות במס. תעודות סל בדרך כלל אינן משלמות חלוקות הון, ולכן יכולות להיות להן יתרון מס קל.

המשך לקורס מסחר בחוזים עתידיים – מרווחים (SPREAD) חלק א’ סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים,...
מקצוענים
23 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים, מה שנקרא מסחר במרווחים. מצב שבו קונים רגל ראשונה ומוכרים רגל שנייה. ...
מקצוענים
27 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
ממשיכים קדימה בלמידה של יסודות המסחר בשוק ההון. זהו חלק המשך לחלק הראשון ובו אנחנו מסבירים קצת יותר על המסחר בבורסה. החלק הזה חשוב בעקומת הלמידה של...
מתחילים
25 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250

כתיבת תגובה