תעודות סל מגזריות הפכו פופולריות בקרב משקיעים, וניתן להשתמש בהן לצורך גידור וספקולציות. רמת הנזילות הגבוהה שלהם גורמת לכך שלעתים נדירות יש שגיאות מעקב גדולות מהמדד הבסיסי, אפילו במהלך מסחר תוך יום. מרבית תעודות הסל המגזריות מתמקדות במניות מבוססות ארה”ב, אך חלקן משקיעות בעולם בכדי לתפוס את הביצועים העולמיים של המגזר. הנכסים מנוהלים באופן פסיבי סביב מדד בסיסי. חלק מהקרנות משתמשות באינדקסים הניתנים משירותי נתונים כגון S&P ודאו ג’ונס. קיימים גם תעודות סל ממגזר ממונף, שמטרתן להשיג תשואה כפולה של מדד הבסיס, הן בימי המסחר המתקדמים והן בירידה.

תעודת סל, או קרן הנסחרת בבורסה, היא נייר ערך סחיר העוקב אחר מדד, סחורה, אג”ח או סל נכסים כמו קרן אינדקס. בניגוד לקרנות נאמנות, תעודת סל נסחרת כמו מניה רגילה בבורסה. תעודות הסל חוות שינויים במחיר במהלך היום עם קנייתם ונמכרותם. לתעודות סל בדרך כלל נזילות יומית גבוהה יותר ועמלות נמוכות יותר ממניות קרנות נאמנות, מה שהופך אותן לחלופה אטרקטיבית עבור משקיעים בודדים.

על ידי בעלות על תעודת סל, המשקיעים מקבלים פיזור של קרן אינדקס וכן יכולת למכור שורט, לקנות בשוליים ולרכוש מעט פחות ממניה אחת. יתרון נוסף הוא שיחסי ההוצאות עבור מרבית תעודות הסל נמוכים מאלו של קרן הנאמנות הממוצעת. בעת קנייה ומכירה של תעודות סל, על המשקיעים לשלם את אותה עמלה למתווך שהם ישלמו בכל הזמנה רגילה.

מגזרי GICS

מגזרים בדרך כלל נחשבים לסיווגים רחבים. בתוך כל מגזר ניתן לתאר עוד תחומי משנה ותעשיות רבים. תקן סיווג התעשייה העולמי (GICS) הוא תקן התעשייה הפיננסית העיקרי להגדרת סיווגי המגזר. ישנם מספר תעודות סל העוקבות אחר מדדי ביצועים במגזרים אלה.

GICS פותחה על ידי ספקי האינדקס MSCI ו- Standard and Poor’s. ההיררכיה שלה מתחילה ב -11 מגזרים שניתן לתחום עוד ל -24 קבוצות תעשייה, 68 תעשיות ו -157 ענפי משנה. זה עוקב אחר מערכת קידוד המקצה קוד מכל קבוצה לכל חברה הנסחרת בשוק. מערכת הקידוד של GICS משולבת בכל הענף ומאפשרת דיווח מפורט וסינון מניות באמצעות טכנולוגיה פיננסית.

דוגמאות תעודת סל מגזר

11 מגזרי ה- GICS הרחבים המשמשים בדרך כלל לדיווח על פירוט מגזרים כוללים את הדברים הבאים (ליד כל מגזר מופיע סמל התיקון לתעודת סל מגזרית מקבילה. יותר מתעודת סל אחת קיימת לכל מגזר:

  • אנרגיה: XLE
  • חומרים: XLB
  • תעשיות: XLI
  • צרכנות: XLY
  • שירותי בריאות: XLV
  • כספים: XLF
  • טכנולוגיית מידע: SMH
  • שירותי טלקומוניקציה: XTL
  • כלי עזר: XLU
המשך לקורס מסחר בחוזים עתידיים – מרווחים (SPREAD) חלק א’ סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים,...
מקצוענים
23 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים, מה שנקרא מסחר במרווחים. מצב שבו קונים רגל ראשונה ומוכרים רגל שנייה. ...
מקצוענים
27 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
ממשיכים קדימה בלמידה של יסודות המסחר בשוק ההון. זהו חלק המשך לחלק הראשון ובו אנחנו מסבירים קצת יותר על המסחר בבורסה. החלק הזה חשוב בעקומת הלמידה של...
מתחילים
25 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250

כתיבת תגובה