מהו תעודת סל ממונפת?

קרן תעודת סל ממונפת (ETF) היא נייר ערך סחיר המשתמש בנגזרים פיננסיים ובחובות להגברת תשואות מדד הבסיס. בעוד שקרן מסורתית הנסחרת בבורסה בדרך כלל עוקבת אחר ניירות הערך במדד הבסיס שלה על בסיס אחד לאחד, תעודת סל ממונפת עשויה לכוון ליחס של 2: 1 או 3: 1.

תעודות סל ממונפות זמינות עבור מרבית המדדים, כגון מדד SP500 נאסד”ק 100 ודאו ג’ונס.

תעודות סל ממונפות

תעודות סל הן קרנות המכילות סל ניירות ערך שמקורן במדד שהן עוקבות. לדוגמא, תעודות סל העוקבות אחר מדד S&P 500 יכילו את 500 המניות ב- S&P. בדרך כלל, אם ה- S&P תנוע 1%, תעודת הסל תנוע גם ב -1%.

תעודת סל ממונפת העוקבת אחר ה- S&P עשויה להשתמש במוצרים פיננסיים וחובות המגדילים כל רווח של 1% ב- S&P לרווח של 2% או 3%. היקף הרווח תלוי בכמות המינוף המשמשת בתעודת הסל. מינוף היא אסטרטגיית השקעה המשתמשת בכספים שאולים לרכישת אופציות כדי להגדיל את ההשפעה של תנועות המחירים.

עם זאת, מינוף יכול לעבוד גם בכיוון ההפוך ולהוביל להפסדים עבור המשקיעים. אם המדד הבסיסי יורד ב -1%, ההפסד מוגדל על ידי המינוף. מינוף הוא חרב פיפיות שמשמעותו שהוא יכול להוביל לרווחים משמעותיים, אך הוא יכול להוביל גם להפסדים משמעותיים. על המשקיעים להיות מודעים לסיכונים לתעודות סל ממונפות מכיוון שהסיכון להפסדים גבוה בהרבה מזה של השקעות מסורתיות.

המינוף בתעודות סל ממונפות

תעודת סל ממונפת עשויה להשתמש בנגזרים כמו חוזי אופציות כדי להגדיל את החשיפה למדד מסוים. זה לא מגביר את התשואות השנתיות של מדד אלא במקום זאת, עוקב אחר השינויים היומיים. חוזי אופציות מעניקים למשקיע יכולת לסחור בנכס בסיס ללא ההתחייבות שעליהם לקנות או למכור את נייר הערך. לחוזי אופציות יש תאריך תפוגה שבו כל פעולה חייבת להסתיים.

לאופציות יש עמלות מראש – המכונות פרמיות – המשויכות אליהן ומאפשרות למשקיעים לקנות מספר גדול של מניות בנייר ערך. כתוצאה מכך, אופציות מרובדות עם השקעה כגון מניות יכולות להוסיף לרווחים של החזקת השקעת המניות. בדרך זו תעודות סל ממונפות משתמשות באופציות כדי להוסיף לרווחי תעודות הסל המסורתיות. מנהלי תיקי השקעות יכולים גם ללוות לרכישת מניות ניירות ערך נוספים, בהמשך להוסיף לתפקידים שלהם אך גם להוסיף לפוטנציאל הרווחים.

תעודת סל הפוכה ממונפת משתמשת במינוף כדי להרוויח כסף כאשר המדד הבסיסי יורד בערכו. במילים אחרות, תעודת סל הפוכה עולה בזמן שהמדד הבסיסי יורד ומאפשר למשקיעים להרוויח משוק דובי או מירידות בשוק.

עלויות המינוף

לצד הוצאות ניהול ודמי עסקה, יכולות להיות עלויות אחרות הכרוכות בקרנות הנסחרות בבורסה. לתעודות סל ממונפות יש עמלות גבוהות יותר מאשר תעודות סל שאינן ממונפות מכיוון שיש לשלם פרמיות לרכישת חוזי האופציות וכן עלות ההלוואות. לתעודות סל רבות ממונפות יש יחס הוצאות של 1% ומעלה.

למרות יחסי ההוצאות הגבוהים הקשורים לתעודות סל ממונפות, קרנות אלה לרוב זולות יותר מצורות מרווח אחרות והמסחר בהם כולל מתווך המלווה כסף ללקוח כדי שהלווה יוכל לרכוש מניות או ניירות ערך אחרים כאשר ניירות הערך מוחזקים כבטוחה להלוואה. המתווך גובה גם ריבית בגין הלוואת השוליים.

לדוגמא, מכירה קצרה, הכוללת הלוואת מניות ממתווך כדי להמר על מהלך כלפי מטה, יכולה לשאת עמלות של 3% ומעלה על הסכום שהושאל. השימוש במרווח לרכישת מניות יכול להיות יקר באותה מידה, ויכול לגרום לאופציות לאבד כסף. אסטרטגיית מרווח מתרחשת כאשר מתווך מבקש יותר כסף כדי לחזק את החשבון אם ניירות הערך מאבדים ערך.

המשך לקורס מסחר בחוזים עתידיים – מרווחים (SPREAD) חלק א’ סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים,...
מקצוענים
23 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
סדרה זו בוחנת את היישומים הרבים של המסחר בפיזור בשוק הסחורות והחוזים העתידיים, מה שנקרא מסחר במרווחים. מצב שבו קונים רגל ראשונה ומוכרים רגל שנייה. ...
מקצוענים
27 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250
ממשיכים קדימה בלמידה של יסודות המסחר בשוק ההון. זהו חלק המשך לחלק הראשון ובו אנחנו מסבירים קצת יותר על המסחר בבורסה. החלק הזה חשוב בעקומת הלמידה של...
מתחילים
25 הרצאות
3 שעות
הוסף לרשימת משאלות
₪500 ₪250

כתיבת תגובה