תעודות סל ETF

בתוך פחות מ -25 שנה, קרנות הנסחרות בבורסה (ETF) הפכו לאחד ממכשירי ההשקעה הפופולאריים ביותר בקרב משקיעים מוסדיים ופרטיים. לעתים קרובות הם מקודמים כזולים וטובים יותר מקרנות נאמנות, תעודות סל מציעות אפשרויות לגיוון, למסחר ולארביטראז בעלות נמוכה למשקיעים.

כעת, עם תעודות סל המתהדרות באופן קבוע ביותר מ -1 טריליון דולר נכסים בניהול, תעודות הסל כה פופולריות, עד שברוקרים רבים מציעים ללקוחותיהם מסחר חינם במספר מוגבל של תעודות סל.

בתוך פחות מ -25 שנה, קרנות הנסחרות בבורסה (ETF) הפכו לאחד ממכשירי ההשקעה הפופולאריים ביותר בקרב משקיעים מוסדיים ופרטיים. לעתים קרובות הם מקודמים כזולים וטובים יותר מקרנות נאמנות, תעודות סל מציעות אפשרויות לגיוון, למסחר ולארביטראז בעלות נמוכה למשקיעים.

כעת, עם תעודות סל המתהדרות באופן קבוע ביותר מ -1 טריליון דולר נכסים בניהול, תעודות הסל כה פופולריות, עד שברוקרים רבים מציעים ללקוחותיהם מסחר חינם במספר מוגבל של תעודות סל.

נקודות מפתח

 • קרנות הנסחרות בבורסה, או תעודות סל, פותחו לראשונה בשנות התשעים כדרך לספק גישה לקרנות פאסיביות וצמודות למשקיעים בודדים.
 • מאז הקמתם, שוק תעודות הסל גדל מאוד וכיום הוא משמש את כל סוגי המשקיעים והסוחרים ברחבי העולם.
 • תעודות סל מייצגות כעת כל דבר, החל ממדדי שוק, סחורות ועד למגזרי נישה או מחלקות נכס חלופיות.

 

השקעות באינדקס

תעודות הסל החלו כפועל יוצא של תופעת השקעות המדד. הרעיון של השקעת מדדים לא נוצר רק ב -20 השנים האחרונות. הרעיון של השקעה באינדקס חוזר לא מעט זמן: מדי פעם נוצרו קרנות נאמנות או קרנות סגורות עם הרעיון לתת למשקיעים אפשרות להשקיע בסוג מסוים של נכסים.

עם זאת, אף אחד מאלה לא ממש דמה למה שאנחנו מכנים כיום תעודת סל. בתגובה למחקר אקדמי המצביע על היתרונות של השקעה פסיבית, וולס פארגו והבנק האמריקני הלאומי השיקו קרנות נאמנות למדד בשנת 1973 עבור לקוחות מוסדיים. ג’ון בוגל היה מייסד קבוצת ואנגארד ותומך מרכזי בהשקעות במדדים. בוגל חולל מהפכה בעולם קרנות הנאמנות באמצעות יצירת השקעות במדדים, המאפשרת למשקיעים לקנות קרנות נאמנות העוקבות אחר השוק הרחב יותר. בוגל השיק קרן נאמנות ציבורית ראשונה ב- 31 בדצמבר 1975. קרן זו נקראה קרן השקעות המדד הראשונה, ועקבה אחר ה- S&P 500 והחלה עם נכסים של 11 מיליון דולר בלבד. קרן האינדקס Vanguard 500, עמדה על 441 מיליארד דולר כאשר בוגל נפטר בשנת 2019.

ברגע שהיה ברור שלציבור המשקיעים יש תיאבון לקרנות צמודות כאלה, המירוץ היה להנגיש את סגנון ההשקעה הזה לציבור המשקיעים – מכיוון שקרנות נאמנות לרוב היו יקרות, מסובכות, לא נזילות, ורבים נדרשו לסכומי השקעה מינימליים. תעודות סל, כמו קרן נאמנות מנוהלת באופן פסיבי, מנסות לעקוב אחר מדד ונועדו לחקות את השוק.

תעודת הסל נולדה

לדברי גארי גאסטינו, מחבר הספר “The Manual Funded Funds Traded Funds”, הניסיון האמיתי הראשון למשהו כמו תעודת סל היה השקת מניות השתתפות אינדקס עבור ה- S&P 500 בשנת 1989. למרבה הצער, אמנם היה לא מעט עניין משקיעים. בית משפט פדרלי בשיקגו קבע כי הקרן עובדת כמו חוזים עתידיים, למרות שהן בטוחות כמו מניה. כתוצאה מכך, אם הם היו נסחרים, היה עליהם להיסחר בבורסה של חוזים עתידיים, והופעת תעודות הסל האמיתיות נאלצה להמתין מעט.

הניסיון הבא ליצירת קרן החליפין המודרנית הושק על ידי הבורסה בטורונטו בשנת 1990 ונקרא טורונטו 35 יחידות השתתפות במדדים (TIPs 35). אלה היו מכשיר שעקב אחר מדד TSE-35.

שלוש שנים מאוחר יותר, ה- State Street Global Investors שחררו את ה- S&P 500 Trust ETF (המכונה בקיצור SPDR או “עכביש”) ב- 22 בינואר 1993. הוא היה פופולרי מאוד, והוא עדיין אחד מתעודות הסל הנסחרות ביותר כיום. אף על פי שתעודת הסל האמריקאית הראשונה שהושקה בשנת 1993, נדרשו 15 שנים נוספות עד שתעודת הסל הראשונה המנוהלת באופן פעיל הגיעה לשוק.

ברקליס נכנס לעסקי תעודת הסל בשנת 1996, ואנגארד החל להציע תעודות סל בשנת 2001 נכון לסוף שנת 2018 היו יותר ממאה מנפיקים של תעודות סל .

הצמיחה של ענף

מקרן אחת בשנת 1993, שוק תעודות הסל צמח ל -102 קרנות עד שנת 2002, וכמעט 1,000 עד סוף 2009. על פי חברת המחקר ETFGI, היו בדצמבר 2019 כמעט 7,000 תעודות סל ברחבי העולם.

בדרך החלה “תחרות” מעניינת בין תעודות סל לקרנות נאמנות מסורתיות. שנת 2003 הייתה השנה הראשונה בה תזרימי הסל של תעודות הסל חרגו מזה של קרנות נאמנות.

מאז, בדרך כלל תזרימי קרנות הנאמנות חרגו מזרימת תעודות הסל בשנים בהן תשואות השוק חיוביות, אך תזרים נטו של תעודות הסל נוטה להיות עדיף בשנים בהן השווקים העיקריים חלשים.

דוגמאות לתעודות סל חשובות

כפי שהזכרנו, תעודת הסל הראשונה (S&P 500 SPDR) התעוררה לתחייה ב- 23 בינואר 1993. בקרן זו היו נכסים בניהול של כמעט 253 מיליארד דולר במאי 2020 ומניותיה נסחרו במחיר של כ -280.9 דולר.

תעודת הסל השנייה בגודלה, תעודת הסל iShares Core S&P 500 (סימול: IVV) החלה להיסחר במאי 2000. קרן זו התגאה בנכסים בניהול כמעט 176 מיליארד דולר במאי 2020 והייתה לה מחזור מסחר ממוצע של חודש של 8.6 מיליון מניות. ליום .14

תעודת הסל EAFE של iShares MSCI (סימול: EFA) היא תעודת הסל ההון הזרה הגדולה ביותר. ה- EFA הושק באוגוסט 2001 ומחזיק כיום בנכסים של כ- 43.4 מיליארד דולר החל ממאי 2020

אינווסקו QQQ (סימול: QQQ) מחקה את מדד הנאסד”ק 100 והחזיק נכסים של כ -101 מיליארד דולר במאי 2020. קרן זו הושקה במרץ 1999.

אחרון חביב, קרן TIPS של ברקליס (סימול: TIP) החלה להיסחר בדצמבר 2003 וגדלה לנכסים בניהול כמעט 20 מיליארד דולר במרץ 2020.

בשורה התחתונה

תעודות סל אמנם מציעות חשיפה נוחה ומשתלמת ביותר למגוון עצום של שווקים וקטגוריות השקעה, אך הם גורמים יותר ויותר כמקור לתנודתיות נוספת בשווקים. סביר להניח כי ביקורת זו לא תאט את צמיחתם במידה ניכרת, ונראה כי החשיבות וההשפעה של מכשירים אלה רק הולכות וגדלות בשנים הקרובות.

יתרונות תעודות סל

לקרנות הנסחרות בבורסה (ETF) יש מספר תכונות שיכולות להפוך את כלי ההשקעה הללו לאידיאליים עבור משקיעים צעירים עם הון קטן להשקעה. ראשית, קרנות הנסחרות בבורסה מאפשרות לבנות תיק מגוון עם סכומי השקעה נמוכים יחסית. בנוסף תעודות סל נסחרות לאורך כל היום ומספקות נזילות בשפע ובעלות נמוכה יחסית. למעשה, יש לפחות חמש סיבות מדוע משקיעים ירצו לשקול להשקיע בתעודות סל עבור אפשרויות השקעה פוטנציאליות.

מגוון תעודות סל

תעודות הסל הראשונות, שהוצגו בסוף שנות השמונים ובתחילת שנות התשעים, היו מוצרים רגילים יחסית שהתחקו אחר מדדי המניות כמו מדד 500 של סטנדרט אנד פורס וממוצע התעשייה של דאו ג’ונס. מאז יש מגוון רחב של תעודות הסל הזמינות הכוללות כמעט כל סוג נכס – מניות, אגרות חוב, נדל”ן, סחורות, מטבעות והשקעות בינלאומיות – יחד עם כל מגזר שאפשר להעלות על הדעת ותחומי נישה רבים.

נקודות מפתח

 • קרנות הנסחרות בבורסה יכולות להציע הזדמנויות למשקיעים עם הון קטן יחסית להשקעה.
 • עם יותר מ -1,800 ETF לבחירה, ניתן להשתמש בקרנות הנסחרות בבורסה ולהשתתף במגוון רחב של שווקים שונים.
 • תעודות סל ניתן לרכוש ולמכור לאורך כל יום המסחר ורבים מהן נזילים מאוד עם פעילות מסחר משמעותית.
 • רוב הקרנות הנסחרות בבורסה משתמשות בגישה של אינדקס בעלות נמוכה.
 • חלק מתעודות הסל מהוות אופנות או מגמות, כמו בניית תיקים המבוססים על השקעה אחראית מבחינה סביבתית או חברתית.

התחרות בין מנפיקי תעודת הסל הביאה להכנסת תעודות סל שהן מאוד ספציפיות במיקוד, כך שמשקיעים יכולים למצוא תעודות סל ספציפיות העוקבות אחר שווקים או פלחים מסוימים שעשויים להיות מושכים במיוחד. ישנם גם מספר תעודות סל הפוכות, הנסחרות בכיוון ההפוך לנכס או שוק, ותעודות סל ממונפות המגדילות את התוצאות בפעמיים או שלוש.

נכון לתחילת שנת 2020 יש יותר מ -2,000 קרנות הנסחרות בארה”ב, על פי נתוני חברת המחקר והייעוץ ETFGI. עבור משקיעים, מגוון נרחב של תעודות סל זמינות מציע מגוון רחב של אפשרויות השקעה.

טווח תעודות הסל אומר גם שמשקיע יכול לבנות תיק מגוון עם הוצאה נמוכה יותר מההון שהיה נדרש בעבר. נניח מקרה של משקיע צעיר עם השקעה של 2,500 דולר. נניח שמשקיע זה הוא סטודנט נלהב לשווקים הפיננסיים ויש לו השקפות מוגדרות היטב על השקעות ספציפיות. הוא אופטימי ביחס לשוק המניות בארה”ב והוא רוצה שהחשיפה למניות בארה”ב תהיה ההשקעה המרכזית שלו, אך הוא היה רוצה לקנות בסכומים קטנים יותר כדי להוסיף שתי השקפות אחרות, שורי(עולה) על זהב ויין יפני, והוא מצפה ששניהם יעלו גבוה יותר.

בעוד שתיק כזה היה דורש הוצאות הון גבוהות בהרבה בעבר (במיוחד לפני כניסת תעודות סל לסחורות ומטבעות), המשקיע עם 2,500 דולר יכול לבנות תיק המשלב את כל ההשקפות באמצעות שימוש בתעודות סל. לדוגמא, משקיע זה יכול להשקיע 1,500 דולר לקרן הפיקדון של Standard & Poor’s 500  SPY  ולהשקיע 500 דולר גם בקרן הזהב של SPDR  GLD  וגם בקרן הין היפנית (FXY) של Invesco CurrencyShares.

נזילות תעודות סל

העובדה שרוב תעודות הסל הן נזילות מאוד וניתן לסחור בהן במהלך היום היא יתרון גדול על פני קרנות נאמנות למדד, שמתומחרות רק בסוף יום העסקים. זה הופך לגורם מבדיל קריטי במיוחד עבור המשקיעים אשר עשויים לרצות לצאת מהשקעה מפסידה באופן מיידי בכדי לשמור על הון מוגבל. נזילות בשפע פירושה גם שלמשקיעים יש את היכולת לסחור בתעודת סל תוך יומי, בדומה למניות.

עמלות נמוכות של תעודות סל

בקרנות הנסחרות בבורסה יש בדרך כלל יחסי הוצאה נמוכים יותר מקרנות נאמנות. בנוסף, למרות שהם נקנים ונמכרים כמו מניות, ברוקרים מקוונים רבים מציעים תעודות סל ללא עמלות, אפילו למשקיעים עם חשבונות קטנים. זה יכול לעזור למשקיעים, שכן עמלות גבוהות יכולות להשפיע על הרווח בחשבון שלהם.

בחירת ניהול השקעות עם תעודות סל

תעודות סל מאפשרות למשקיעים לנהל את השקעותיהם בסגנון שבחרו: פסיבי, פעיל או אי שם בין לבין. ניהול פסיבי, או השקעה באינדקס, כרוך פשוט בבניית תיק לחיקוי מדד שוק אחד או יותר, בעוד שהניהול הפעיל כרוך בגישה מעשית יותר ובחירת מניות או מגזרים ספציפיים במטרה “לנצח את השוק”.

משקיעים צעירים שאינם מכירים לחלוטין את מורכבות השווקים הפיננסיים היו מרווחים היטב על ידי שימוש בתחילה בגישה ניהולית פסיבית ובהדרגה עוברים לסגנון פעיל יותר ככל שהידע בהשקעה שלהם גדל. תעודות סל מגזריות מאפשרות למשקיעים לתפוס עמדות שוריות(עולות) או דוביות(ירידות) בסקטורים או שווקים ספציפיים, בעוד תעודות סל הפוכות ותעודות סל ממונפות מאפשרות לשלב אסטרטגיות מתקדמות לניהול תיקים.

עמידה במגמות באמצעות תעודות סל

אחת הסיבות העיקריות לצמיחה המהירה של תעודות הסל היא שהמנפיקים שלהם היו בקצה המוביל מבחינת הצגת מוצרים חדשים וחדשניים. מנפיקי תעודת הסל נענו בדרך כלל במהירות לביקוש למוצרים בסקטורים חמים. לדוגמה, תעודות סל רבות בתחום הסחורות הוצגו במהלך תנופת הסחורות של 2003-07. חלק מתעודות הסל הללו עקבו אחר סלי סחורות רחבים, בעוד שאחרים עקבו אחר סחורות ספציפיות כמו נפט גולמי וזהב. הושקו גם מספר תעודות סל העומדות בעקרונות השקעה סביבתיים, חברתיים וממשליים (ESG).

הדינמיות והחדשנות שמציגים מנפיקי תעודות הסל הם תכונה נוספת שעשויה לפנות למשקיעים. כאשר מגמות השקעה חדשות יוצאות לדרך וביקושים למוצרי השקעה חדשים אפילו יותר, ללא ספק יתקיימו תעודות סל שיעמדו בביקוש זה.

בשורה התחתונה

משקיעים שאינם מכירים לגמרי את מורכבות השווקים הפיננסיים עשויים להיות מרווחים על ידי השקעה בקרן הנסחרת בבורסה העוקבת אחר השוק הרחב יותר. קרנות המגזר מאפשרות למשקיעים לתפוס עמדות שוריות או דוביות בסקטורים ספציפיים, בעוד תעודות סל הפוכות ותעודות סל ממונפות מאפשרות לשלב אסטרטגיות מתקדמות לניהול תיקים. כמה מאפיינים אחרים של תעודות סל שהופכות אותם לכלי השקעה אידיאלי עבור משקיעים צעירים כוללים פיזור, נזילות, עמלות נמוכות, בחירת ניהול השקעות וחדשנות.

קרנות נאמנות לעומת תעודות סל: סקירה כללית

קרנות נאמנות וקרנות סל (ETF) נוצרות שתיהן מתוך התפיסה של השקעה בקרנות מאוגדות, ולעתים קרובות מקפידות על אסטרטגיה פסיבית, עם אינדקס, המנסה לעקוב או לשכפל מדדי הייצוג שוק. קרנות מאוגדות מאגדות יחד ניירות ערך כדי להציע למשקיעים את היתרון של תיק מגוון. תפיסת הקרן המאוגדת מציעה בעיקר פיזור וחסכוניות המאפשרת למנהלים להפחית את עלויות העסקה באמצעות עסקאות גדולות במניות עם הון השקעה משולב.

נקודות מפתח

 • הן קרנות נאמנות והן תעודות סל מציעות למשקיעים אפשרויות משולבות להשקעה .
 • בקרנות נאמנות יש מבנה מורכב יותר מתעודות סל עם שיעורי מניות משתנים.
 • תעודות סל בדרך כלל פונות למשקיעים מכיוון שהן עוקבות אחר מדדי השוק, קרנות נאמנות מושכות מכיוון שהן מציעות מגוון רחב של קרנות מנוהלות באופן פעיל.
 • תעודות הסל נסחרות באופן פעיל לאורך כל יום המסחר, בעוד שהמחיר בקרנות נאמנות נסגר בסוף יום המסחר.
 • קרנות נאמנות מנוהלות באופן פעיל ותעודות סל הן אפשרויות השקעה מנוהלות באופן פסיבי.

קווי דמיון

הן בקרנות נאמנות והן בתעודות סל יהיו בדרך כלל בין 100 ל -3,000 ניירות ערך בודדים שונים בקרן. שני סוגי ההשקעות מוסדרים בעיקר על ידי שלושת חוקי ניירות הערך העיקריים שנחקקו לאחר התרסקות השוק בשנת 1929.

 • חוק ניירות ערך משנת 1933
 • חוק ניירות ערך מ -1934
 • חוק חברות השקעות משנת 1940

למרות ששני מוצרי ההשקעה הללו בנויים מאותו תפיסת קרן משולבת ומוסדרים על ידי אותם חוקי ניירות ערך עיקריים, ישנם ללא ספק כמה הבדלים מרכזיים בין קרנות נאמנות לתעודות סל. הבדלים אלה יכולים להיות בהתאם למשקיע.

1924
השנה בה הוצעה קרן הנאמנות הראשונה למשקיעים בארצות הברית.

קרנות נאמנות

ניהול השקעות MFS הציע את קרן הנאמנות הראשונה בארה”ב בשנת 1924 מאז שנות העשרים של המאה העשרים, קרנות נאמנות מספקות למשקיעים מבחר נרחב של הצעות קרנות מאוגדות. בעוד שכמה קרנות נאמנות מנוהלות באופן פסיבי, משקיעים רבים מחפשים בניירות ערך אלו את הערך המוסף שהם יכולים להציע באסטרטגיה מנוהלת באופן פעיל. עבור משקיעים אלה, ניהול פעיל הוא המבדיל העיקרי מכיוון שהם מסתמכים על מנהל מקצועי שיבנה תיק אופטימלי.

 • קרנות נאמנות מציעות מגוון רחב של אפשרויות קרנות המנוהלות באופן פעיל, בעוד שתעודות סל נוטות להיות מנוהלות יותר באופן פסיבי.

מבין שתי האפשרויות, כהשקעה המובילה, המנוהלת באופן פעיל, קרנות נאמנות מגיעות עם מורכבות נוספת. בדרך כלל, דמי הניהול יהיו גבוהים יותר עבור קרן נאמנות מכיוון שעל מנהלי קרן נאמנות מוטלת תפקיד קשה יותר בזיהוי ניירות הערך הטובים ביותר שיתאימו לאסטרטגיית התיק. קרנות נאמנות עברו אינטגרציה ארוכת שנים גם בתהליך עסקת התיווך בשירות מלא. הצעה בשירות מלא זה היא הסיבה העיקרית לבניית מחלקות המניות, והיא עשויה להוסיף גם שיקולי עמלה נוספים. לכל מחלקת מניות יש מבנה שכר טרחה המחייב את המשקיע לשלם סוגים שונים של עומסי מכירה למתווך ודמי תפעול משתנים.

שכר הטרחה התפעולי של קרן נאמנות בא לידי ביטוי באופן מקיף למשקיע באמצעות יחס ההוצאות. יחס ההוצאות מורכב מדמי ניהול, והוצאות תפעול, והן מבדיל המהותי בין קרנות נאמנות לתעודות סל. קרן הנאמנות דורשת עמלות גבוהות יותר בכדי לתמוך בעלויות הכרוכות במכירת הקרן באמצעות קשרי תיווך בשירות מלא.

כמו כן, חיוני עבור משקיע להבין את התמחור של קרנות נאמנות. מחיר קרנות נאמנות מתבסס על ערך נכסי נקי (NAV) המחושב בסוף יום המסחר. קרנות נאמנות פתוחות סטנדרטיות ניתנות לרכישה ולמכירה רק ב- NAV שלהן, כלומר משקיע שעושה מסחר במהלך יום המסחר חייב להמתין עד לחישוב המחיר הסופי בכדי לבצע הזמנה.

דמי קרנות נאמנות בדרך כלל גבוהים מאלה של תעודות סל, בעיקר בגלל שרוב קרנות הנאמנות מנוהלות באופן פעיל, מה שדורש יותר כוח אדם ותשומות מאשר תעודות הסל המנוהלות לעתים קרובות יותר באופן פסיבי.

תעודות סל – Exchange Traded Funds

תעודת הסל הראשונה הוצגה בשנת 1993 כדי לעקוב אחר מדד S&P 500, ומספרם גדל ליותר מ -3,400 תעודות סל עד סוף שנת 2017. התקנות נדרשו בעיקר לניהול פסיבי של ניירות ערך עם מעקב אחר מדד. בשנת 2008 רשות ניירות ערך (SEC) ייעלה את תהליך האישור שלה לתעודות סל, מה שאיפשר לראשונה תעודות סל מנוהלות באופן פעיל.

היסטורית, תעודות סל היו פופולריות בקרב משקיעים באינדקס המבקשים להשיג חשיפה לפלח שוק מסוים עם היתרונות של פיזור ברחבי המגזר. בשנים האחרונות קרנות בטא חכמות הפכו פופולריות יותר, כאשר הנכסים גדלו כמעט 20% מדי שנה בחמש השנים האחרונות. בזירת ההצעות של תעודות הסל, תעודת סל בטא חכמה מספקת סוג של מוצר אינדקס מותאם אישית הבנוי סביב תשואת אינדקס. עם התפתחותן של קרנות מדד בטא חכמות, אפשרויות תעודת הסל התרחבו, מה שמקנה למשקיעים מגוון רחב יותר של אפשרויות תעודת סל פסיביות.

עמלות הן שיקול חשוב גם עבור משקיעי תעודת הסל. תעודות סל אינן נושאות עמלות עומס מכירה. המשקיעים ישלמו עמלה במידת הצורך למסחר בתעודת סל, אך ישנם תעודות סל רבות הנסחרות בחינם ללא עמלה. בכל הנוגע להוצאות תפעוליות, לתעודות הסל יש גם כמה הבדלים מקרנות נאמנות.

הוצאות תעודת הסל בדרך כלל נמוכות יותר מכמה סיבות. לתעודות סל דמי ניהול נמוכים יותר מכיוון שרבים מהם הם קרנות פסיביות שאינן דורשות ניתוח מניות ממנהל הקרן. דמי העסקה בדרך כלל נמוכים יותר מכיוון שנדרש פחות מסחר. כאמור, תעודות הסל גם אינן גובות עמלות 12b-1 מה שמקטין את יחס ההוצאות הכולל.

תמחור תעודות הסל שונה גם מתמחור קרנות נאמנות. שיקול חשוב בהשוואה בין השניים. תעודות הסל נסחרות לאורך כל היום בבורסות כמו מניה. מסחר פעיל זה יכול לפנות למשקיעים רבים שמעדיפים פעילות מסחר ועסקאות בזמן אמת בתיק שלהם. בסך הכל, מחיר תעודת סל משקף את התמחור בזמן אמת של ניירות הערך המוחזקים בתיק.

שיקולים מיוחדים – מיסים

מיסים על קרנות נאמנות ותעודות סל הם כמו כל השקעה אחרת שבה כל הכנסה שנצברה ממוסה. על המשקיעים לשלם מס רווח הון לטווח הקצר או לטווח הארוך כאשר הם מוכרים את מניותיהם ברווח. רווחי הון לטווח קצר חלים על מניות שהוחזקו פחות משנה לפני המכירה. מיסים ארוכי טווח כוללים את הרווח ממניות שנמכרו לאחר החזקה למשך שנה ומעלה

על משקיעים בקרנות נאמנות ותעודות סל לשלם מיסים על כל דיבידנד שהם מקבלים מההחזקה. דיבידנדים רגילים ממוסים בשיעור מס הכנסה רגיל. דיבידנדים מוסמכים ממוסים בשיעור רווחי הון לטווח הארוך.

לקרנות נאמנות בדרך כלל יש השלכות מס גבוהות יותר מכיוון שהן משלמות למשקיעים חלוקת רווחי הון. חלוקות הון אלה שמשולמות על ידי קרן הנאמנות חייבות במס. תעודות סל בדרך כלל אינן משלמות חלוקות הון, ולכן יכולות להיות להן יתרון מס קל.

קרן אינדקס לעומת תעודת סל: סקירה כללית

קרן אינדקס היא סוג של קרן נאמנות העוקבת אחר מדד שוק מסוים: S&P 500, ראסל 2000 או MSCI EAFE. מכיוון שאין אסטרטגיה מקורית, לא נדרשת ניהול פעיל פעיל רב ולכן קרנות האינדקס הן בעלות מבנה עלות נמוך יותר מקרנות נאמנות טיפוסיות.

לימוד יסודות השקעה כולל הבנת ההבדל בין קרן מדד (המושקעת לעתים קרובות דרך קרן נאמנות) לבין קרן הנסחרת בבורסה, או תעודת סל. ראשית, תעודות הסל נחשבות לגמישות ונוחות יותר מרוב קרנות הנאמנות. ניתן לסחור בתעודות סל ביתר קלות מקרנות אינדקס וקרנות נאמנות מסורתיות, בדומה לאופן שבו נסחרות מניות נפוצות בבורסה. בנוסף, משקיעים יכולים לרכוש תעודות סל בגדלים קטנים יותר ועם פחות משוכות מאשר קרנות נאמנות.

נקודות מפתח

 • קרנות נאמנות הן כלי השקעה משולבים המנוהלים על ידי איש מקצוע לניהול כספים.
 • קרנות סחר בבורסה, או תעודות סל, מייצגות סלים של ניירות ערך הנסחרים בבורסה כמו מניות.
 • ניתן לקנות תעודות סל או למכור בכל עת, ואילו קרנות נאמנות מתומחרות רק בסוף היום.
 • באופן כללי תעודות הסל הן בעלות נמוכה יותר ויעילות יותר במס מאשר קרנות נאמנות דומות.

אינדקס קרנות נאמנות

קרנות אינדקס הן קרנות המייצגות פלח תיאורטי בשוק. זה יכול להיות חברות גדולות, חברות קטנות או חברות המופרדות בתעשייה. זוהי צורת השקעה פסיבית שקובעת כללים לפיהם הכללות מניות ואז עוקבת אחר המניות מבלי לנסות לנצח אותן.

אנשים המעוניינים להשקיע בקרן אינדקס יכולים בדרך כלל לעשות זאת באמצעות קרן נאמנות שנועדה לחקות את המדד.

תעודות סל

הן סלים של נכסים הנסחרים כמו ניירות ערך. ניתן לקנות ולמכור אותם בבורסה, ממש כמו מניות רגילות, בניגוד לקרנות נאמנות, שמתומחרת רק בסופו של יום.

הבדלים אחרים בין קרנות נאמנות לתעודות סל מתייחסים לעלויות הכרוכות בכל אחת מהן. בדרך כלל אין עלויות עסקה של בעלי מניות בקרנות נאמנות. עלויות כגון מיסים ודמי ניהול נמוכות יותר עבור תעודות סל. רוב המשקיעים הפסיביים הקמעונאים בוחרים קרנות נאמנות למדד על פני תעודות סל על סמך השוואת עלויות בין השניים. לעומת זאת, משקיעים מוסדיים פסיביים נוטים להעדיף תעודות סל.

בהשוואה להשקעה ערכית, השקעות בקרנות אינדקס נחשבות בעיני מומחים פיננסיים כאסטרטגיית השקעה די פסיבית. שני סוגי ההשקעות הללו נחשבים לאסטרטגיות שמרניות וארוכות טווח. השגת מניות במחירים נמוכים מגדילה את הסבירות להרוויח בטווח הארוך. משקיעי ערך מערערים על מדד שוק ובדרך כלל נמנעים ממניות פופולריות בתקווה לנצח את השוק.

מה אומרים המומחים?

הבלבול הוא טבעי, שכן שניהם כלי השקעה מנוהלים באופן פסיבי שנועדו לחקות את ביצועי הנכסים האחרים.

קרן אינדקס היא סוג של קרן נאמנות העוקבת אחר מדד שוק מסוים: S&P 500, ראסל 2000 או MSCI EAFE. מכיוון שאין אסטרטגיה מקורית, לא נדרשת ניהול פעיל פעיל רב ולכן קרנות האינדקס הן בעלות מבנה עלות נמוך יותר מקרנות נאמנות טיפוסיות.

למרות שהם מחזיקים גם בסל נכסים, תעודות הסל דומות יותר למניות מאשר לקרנות נאמנות. הן רשומות בבורסות שוק בדיוק כמו מניות בודדות, אך הן נזילות מאוד: ניתן לקנות ולמכור כמו מניות לאורך כל יום המסחר, כאשר המחירים משתנים ללא הרף. תעודות סל יכולות לא לעקוב אחר מדד בלבד, אלא ענף, סחורה או אפילו קרן אחרת.

תעודות סל מגזריות

תעודות סל מגזריות הפכו פופולריות בקרב משקיעים, וניתן להשתמש בהן לצורך גידור וספקולציות. רמת הנזילות הגבוהה שלהם גורמת לכך שלעתים נדירות יש שגיאות מעקב גדולות מהמדד הבסיסי, אפילו במהלך מסחר תוך יום. מרבית תעודות הסל המגזריות מתמקדות במניות מבוססות ארה”ב, אך חלקן משקיעות בעולם בכדי לתפוס את הביצועים העולמיים של המגזר. הנכסים מנוהלים באופן פסיבי סביב מדד בסיסי. חלק מהקרנות משתמשות באינדקסים הניתנים משירותי נתונים כגון S&P ודאו ג’ונס. קיימים גם תעודות סל ממגזר ממונף, שמטרתן להשיג תשואה כפולה של מדד הבסיס, הן בימי המסחר המתקדמים והן בירידה.

תעודת סל, או קרן הנסחרת בבורסה, היא נייר ערך סחיר העוקב אחר מדד, סחורה, אג”ח או סל נכסים כמו קרן אינדקס. בניגוד לקרנות נאמנות, תעודת סל נסחרת כמו מניה רגילה בבורסה. תעודות הסל חוות שינויים במחיר במהלך היום עם קנייתם ​​ונמכרותם. לתעודות סל בדרך כלל נזילות יומית גבוהה יותר ועמלות נמוכות יותר ממניות קרנות נאמנות, מה שהופך אותן לחלופה אטרקטיבית עבור משקיעים בודדים.

על ידי בעלות על תעודת סל, המשקיעים מקבלים פיזור של קרן אינדקס וכן יכולת למכור שורט, לקנות בשוליים ולרכוש מעט פחות ממניה אחת. יתרון נוסף הוא שיחסי ההוצאות עבור מרבית תעודות הסל נמוכים מאלו של קרן הנאמנות הממוצעת. בעת קנייה ומכירה של תעודות סל, על המשקיעים לשלם את אותה עמלה למתווך שהם ישלמו בכל הזמנה רגילה.

מגזרי GICS

מגזרים בדרך כלל נחשבים לסיווגים רחבים. בתוך כל מגזר ניתן לתאר עוד תחומי משנה ותעשיות רבים. תקן סיווג התעשייה העולמי (GICS) הוא תקן התעשייה הפיננסית העיקרי להגדרת סיווגי המגזר. ישנם מספר תעודות סל העוקבות אחר מדדי ביצועים במגזרים אלה.

GICS פותחה על ידי ספקי האינדקס MSCI ו- Standard and Poor’s. ההיררכיה שלה מתחילה ב -11 מגזרים שניתן לתחום עוד ל -24 קבוצות תעשייה, 68 תעשיות ו -157 ענפי משנה. זה עוקב אחר מערכת קידוד המקצה קוד מכל קבוצה לכל חברה הנסחרת בשוק. מערכת הקידוד של GICS משולבת בכל הענף ומאפשרת דיווח מפורט וסינון מניות באמצעות טכנולוגיה פיננסית.

דוגמאות תעודת סל מגזר

11 מגזרי ה- GICS הרחבים המשמשים בדרך כלל לדיווח על פירוט מגזרים כוללים את הדברים הבאים (ליד כל מגזר מופיע סמל התיקון לתעודת סל מגזרית מקבילה. יותר מתעודת סל אחת קיימת לכל מגזר:

 • אנרגיה: XLE
 • חומרים: XLB
 • תעשיות: XLI
 • צרכנות: XLY
 • שירותי בריאות: XLV
 • כספים: XLF
 • טכנולוגיית מידע: SMH
 • שירותי טלקומוניקציה: XTL
 • כלי עזר: XLU
 • נדל”ן: IYR

מהו תעודת סל ממונפת?

קרן תעודת סל ממונפת (ETF) היא נייר ערך סחיר המשתמש בנגזרים פיננסיים ובחובות להגברת תשואות מדד הבסיס. בעוד שקרן מסורתית הנסחרת בבורסה בדרך כלל עוקבת אחר ניירות הערך במדד הבסיס שלה על בסיס אחד לאחד, תעודת סל ממונפת עשויה לכוון ליחס של 2: 1 או 3: 1.

תעודות סל ממונפות זמינות עבור מרבית המדדים, כגון מדד SP500 נאסד”ק 100 ודאו ג’ונס.

תעודות סל ממונפות

תעודות סל הן קרנות המכילות סל ניירות ערך שמקורן במדד שהן עוקבות. לדוגמא, תעודות סל העוקבות אחר מדד S&P 500 יכילו את 500 המניות ב- S&P. בדרך כלל, אם ה- S&P תנוע 1%, תעודת הסל תנוע גם ב -1%.

תעודת סל ממונפת העוקבת אחר ה- S&P עשויה להשתמש במוצרים פיננסיים וחובות המגדילים כל רווח של 1% ב- S&P לרווח של 2% או 3%. היקף הרווח תלוי בכמות המינוף המשמשת בתעודת הסל. מינוף היא אסטרטגיית השקעה המשתמשת בכספים שאולים לרכישת אופציות כדי להגדיל את ההשפעה של תנועות המחירים.

עם זאת, מינוף יכול לעבוד גם בכיוון ההפוך ולהוביל להפסדים עבור המשקיעים. אם המדד הבסיסי יורד ב -1%, ההפסד מוגדל על ידי המינוף. מינוף הוא חרב פיפיות שמשמעותו שהוא יכול להוביל לרווחים משמעותיים, אך הוא יכול להוביל גם להפסדים משמעותיים. על המשקיעים להיות מודעים לסיכונים לתעודות סל ממונפות מכיוון שהסיכון להפסדים גבוה בהרבה מזה של השקעות מסורתיות.

המינוף בתעודות סל ממונפות

תעודת סל ממונפת עשויה להשתמש בנגזרים כמו חוזי אופציות כדי להגדיל את החשיפה למדד מסוים. זה לא מגביר את התשואות השנתיות של מדד אלא במקום זאת, עוקב אחר השינויים היומיים. חוזי אופציות מעניקים למשקיע יכולת לסחור בנכס בסיס ללא ההתחייבות שעליהם לקנות או למכור את נייר הערך. לחוזי אופציות יש תאריך תפוגה שבו כל פעולה חייבת להסתיים.

לאופציות יש עמלות מראש – המכונות פרמיות – המשויכות אליהן ומאפשרות למשקיעים לקנות מספר גדול של מניות בנייר ערך. כתוצאה מכך, אופציות מרובדות עם השקעה כגון מניות יכולות להוסיף לרווחים של החזקת השקעת המניות. בדרך זו תעודות סל ממונפות משתמשות באופציות כדי להוסיף לרווחי תעודות הסל המסורתיות. מנהלי תיקי השקעות יכולים גם ללוות לרכישת מניות ניירות ערך נוספים, בהמשך להוסיף לתפקידים שלהם אך גם להוסיף לפוטנציאל הרווחים.

תעודת סל הפוכה ממונפת משתמשת במינוף כדי להרוויח כסף כאשר המדד הבסיסי יורד בערכו. במילים אחרות, תעודת סל הפוכה עולה בזמן שהמדד הבסיסי יורד ומאפשר למשקיעים להרוויח משוק דובי או מירידות בשוק.

עלויות המינוף

לצד הוצאות ניהול ודמי עסקה, יכולות להיות עלויות אחרות הכרוכות בקרנות הנסחרות בבורסה. לתעודות סל ממונפות יש עמלות גבוהות יותר מאשר תעודות סל שאינן ממונפות מכיוון שיש לשלם פרמיות לרכישת חוזי האופציות וכן עלות ההלוואות. לתעודות סל רבות ממונפות יש יחס הוצאות של 1% ומעלה.

למרות יחסי ההוצאות הגבוהים הקשורים לתעודות סל ממונפות, קרנות אלה לרוב זולות יותר מצורות מרווח אחרות והמסחר בהם כולל מתווך המלווה כסף ללקוח כדי שהלווה יוכל לרכוש מניות או ניירות ערך אחרים כאשר ניירות הערך מוחזקים כבטוחה להלוואה. המתווך גובה גם ריבית בגין הלוואת השוליים.

לדוגמא, מכירה קצרה, הכוללת הלוואת מניות ממתווך כדי להמר על מהלך כלפי מטה, יכולה לשאת עמלות של 3% ומעלה על הסכום שהושאל. השימוש במרווח לרכישת מניות יכול להיות יקר באותה מידה, ויכול לגרום לאופציות לאבד כסף. אסטרטגיית מרווח מתרחשת כאשר מתווך מבקש יותר כסף כדי לחזק את החשבון אם ניירות הערך מאבדים ערך.

מה זה ETN?

שטרות הנסחרים בבורסה (ETN) הם סוגים של ניירות ערך חוב שאינם מובטחים העוקבים אחר מדד ניירות ערך בסיסי ונסחרים בבורסה גדולה כמו מניה. תעודות הסל דומות לאג”ח אך אין להן תשלומי ריבית. במקום זאת, מחירי תעודות הסל משתנות כמו מניות.

תעודות סל הן תעודות חוב המונפקות על ידי בנק. כשאתה קונה תעודת סל, הבנק מבטיח לשלם לך דפוס תשואה מסוים. אם אתה קונה ETN המקושר למחיר הזהב, למשל, ערך ה- ETN יגדל אם מחיר הזהב יעלה.

היופי במבנה ה- ETN הוא שאפשר לקשר אותו לכל דבר. יש תעודות סל העוקבות אחר סחורות, ותעודות סל העוקבות אחר פינות שקשה להגיע אליהן בשוק המניות. לעיתים הם משלבים מניות או אג”ח עם אופציות, או משתמשים באסטרטגיות מתוחכמות אחרות שקשה יהיה לארוז אותן לתעודת סל מסורתית. בתחום הסחורות ה- ETN מציע גם יתרונות מס משמעותיים לטווח הארוך בהשוואה לרוב תעודות הסל.

נקודות מפתח

 • שטרות הנסחרים בבורסה (ETN) הם סוגים של ניירות ערך חוב שאינם מובטחים העוקבים אחר מדד ניירות ערך בסיסי.
 • תעודות הסל נסחרות בבורסה גדולה כמו מניה.
 • תעודות הסל דומות לאג”ח אך אינן משלמות תשלומי ריבית תקופתיים.
 • משקיעים יכולים לקנות ולמכור תעודות סל ולהרוויח כסף מההפרש בין מחירי הרכישה והמכירה, בניכוי עמלות.

כיצד פועלים שטרות הנסחרים בבורסה – ETN

ETN מונפק בדרך כלל על ידי מוסדות פיננסיים ומבסס את תשואתו על מדד שוק. תעודות סל הן סוג של איגרות חוב. בפדיון ה- ETN ישלם את החזר המדד שהוא עוקב אחריו. עם זאת, תעודות סל אינן משלמות תשלומי ריבית כמו אג”ח.

כאשר ה- ETN גדל, המוסד הפיננסי לוקח עמלות ואז נותן למשקיע מזומנים על בסיס ביצועי נכס הבסיס. מכיוון ש- ETN נסחרות בבורסות מרכזיות כמו מניות, משקיעים יכולים לקנות ולמכור תעודות סל ולהרוויח כסף מההפרש בין מחירי הרכישה והמכירה, בניכוי עמלות.

תעודות סל אינן שונות מקרנות הנסחרות בבורסה (תעודות סל). תעודות הסל מחזיקות בניירות הערך במדד שהן עוקבות. לדוגמא, תעודת סל העוקבת אחר ה- S&P 500 תחזיק בבעלות על כל 500 המניות ב- S&P.

תעודות סל אינן מספקות למשקיעים בעלות על ניירות הערך, אלא משלמות רק את התשואה שהמדד מייצר. כתוצאה מכך תעודות הסל דומות לניירות ערך חוב. על המשקיעים לסמוך על כך שהמנפיק ירוויח את התשואה על סמך נכס הבסיס.

היופי במבנה ה- ETN הוא שאפשר לקשר אותו לכל דבר. יש תעודות סל העוקבות אחר סחורות, ותעודות סל העוקבות אחר פינות שקשה להגיע אליהן בשוק המניות. לעיתים הם משלבים מניות או אג”ח עם אופציות, או משתמשים באסטרטגיות מתוחכמות אחרות שקשה יהיה לארוז לתעודת סל מסורתית. בתחום הסחורות ה- ETN מציע גם יתרונות מס משמעותיים לטווח הארוך בהשוואה לרוב תעודות הסל.

החיסרון של ETN הוא שאם הבנק פושט רגל, אתה מפסיד בעצם את כל הכסף שלך. היו, למשל, מספר תעודות סל מגובות על ידי Lehman Brothers. בעוד שרוב המשקיעים בתעודות הסל של Lehman ברחו לפני סגירת החברה, ככל הנראה כל מי שהחזיק עד הסוף הפסיד את כל כספו.

החדשות הטובות הן שסיכון אשראי זה ברוב המצבים הוא מינורי ביותר. משקיעים מוסדיים יכולים “לפדות” (לקבל את כספם בחזרה) מהחתם של תעודת סל ביום יום. אמנם כל דבר יכול לקרות, אך בדרך כלל ניתן לראות ברירות מחדל גדולות של הבנקים לפני יום או יומיים לפני הזמן.

סיכון ממנפיק ETN

החזר הקרן שהושקע תלוי בחלקו בביצועי המדד הבסיס. אם המדד יירד או לא יעלה מספיק בכדי לכסות את העמלות הכרוכות בעסקה, המשקיע יקבל סכום נמוך יותר בפדיון מזה שהושקע במקור.

יכולת ה- ETN להחזיר את הקרן – בתוספת רווחים מהמדד שהוא עוקב – תלויה בכדאיות הפיננסית של המנפיק. כתוצאה מכך, ערך ETN מושפע מדירוג האשראי של המנפיק. ערך ה- ETN עשוי לרדת עקב הורדת דירוג האשראי של המנפיק, למרות שלא חל שינוי במדד הבסיס.

על המשקיעים להיות מודעים לסיכונים שמנפיק תעודת הסל אינו יכול להחזיר את הקרן ולברירת המחדל של האג”ח. כמו כן, שינויים פוליטיים, כלכליים, משפטיים או רגולטוריים עשויים להשפיע על יכולתו של המוסד הפיננסי לשלם למשקיעי ETN בזמן.

המוסד הפיננסי המנפיק את ה- ETN עשוי להשתמש באופציות להשגת התשואה מהמדד, מה שעלול להגדיל את הסיכון להפסדים למשקיעים. אופציות הן הסכמים שיכולים להגדיל רווחים או הפסדים כאשר למנפיק יש זכות לבצע במניות על ידי תשלום פרמיה בשוק האופציות. האופציות הן בדרך כלל חוזים לטווח קצר, והפרמיות יכולות להשתנות בפראות על בסיס תנאי השוק.

למשקיעים יש גם סיכון סגירה, כלומר המנפיק יכול לסגור את ה- ETN לפני הפדיון. במקרה זה ישולם למשקיע את המחיר הקיים בשוק. אם מחיר המכירה נמוך ממחיר הרכישה, המשקיע יכול לממש הפסד. תכונת הפדיון המוקדם של תעודת סל מוגדרת מראש.

קרן הנסחרת באנרגיה (ETF) היא דרך אחת עבור משקיע לקבל חשיפה למגזר רחב של המשק העוסק בנפט, גז טבעי, מוצרי אנרגיה חלופית או שלושתם.

האפשרויות כוללות תעודות סל העוקבות אחר מדד מגזרים רחב, יצרני אנרגיה מקומיים או בינלאומיים, יצרני ציוד אנרגיה או תת מגזרים כמו פחם. המשקיע יכול אפילו לבחור נקודה לאורך שרשרת הערך להתמקד בה.

תחום האנרגיה מייצג חלק משמעותי בכלכלה העולמית ונוגע למעשה בכל עסק. כמעט לכל המשקיעים עם התיקים המאוזנים כבר יש חשיפה מסוימת לחברות אנרגיה. הייצוג הכבד של אנרגיה בממוצע השוק הרחב כמו ה- S&P 500 הוא עדות לחשיבותה.

נקודות מפתח

 • ישנם יותר מ -60 תעודות סל המוצעות בארה”ב המתמחות בתחום האנרגיה.
 • תעודת סל אנרגטית עשויה לשקף את הענף באופן רחב או להתמקד במקטע ספציפי כגון נפט או אנרגיה חלופית.
 • באופן כללי, מניות האנרגיה הן תנודתיות יותר מרובן, ומציעות עליות וירידות גדולות יותר עבור המשקיעים שלהן.

תעודת הסל האנרגטית הגדולה ביותר בעת כתיבת שורות אלו היא קרן SPDR  Select Select Sector Energy XLE, אשר נכסיה מוערך בסכום של 8.3 מיליארד דולר נכון לספטמבר 2020. תעודת סל זו מבקשת לשקף את מדד סקטור אנרגיה, שמשקף בעצמו את חברות האנרגיה המיוצגות מדד S&P 500.

תעודות סל מתמחות באנרגיה

 • תעודות הסל האנרגטיות המתמחות יותר מכסות מגוון רחב של סוגי עסקים, אזורים ופרופילי סיכון. ישנן אפשרויות עבור משקיעים שמרניים ותוקפניים כאחד.
 • המגזר כולל רשת מורכבת ומתוחכמת ביותר של חברות העוסקות בייצור והפצה של האנרגיה הדרושה להנעת חיי היומיום והעסקים השוטפים.
 • ההיצע והביקוש לאנרגיה עולמית הם גורם גדול מדי בביצועי המגזר, אך הביקוש אינו סטטי. יצרני נפט וגז בדרך כלל עולים על ביצועים גבוהים כאשר מחירי הנפט והגז גבוהים, ומרוויחים פחות כשערך הסחורה יורד.
 • מצד שני, כאשר מחירי נפט גולמי יורדים, זיקוקי הנפט יכולים להרוויח מעלותם של חומרי הזנה לייצור מוצרי נפט כמו בנזין.
 • המגזר גם רגיש בצורה בלתי רגילה לפוליטיקה, מה שמניע לעתים קרובות שינויים במחירי הנפט.

תעודות סל אנרגטיות בולטות

בארה”ב יש יותר מ -60 תעודות סל אנרגטיות, וכל אחת מהן מעניקה למשקיעים שלה חשיפה לפינה אחרת בענף. לדוגמה:

SPF S&P חיפושי נפט וגז לייצור נפט וגז (XOP) מתמקד בחברות העוסקות בחיפושי נפט וגז במעלה הזרם.
תעודת סל VanEck Vectors Coal  KOL היא כניסה לתעשיית הפחם.
משקיעים המעוניינים בגישה לשוק האנרגיה החלופית ההולך וגדל עשויים לשקול את תעודת הסל השמש של גוגנהיים (TAN).
סקירת דף המידע והתשקיף לתעודת סל היא מהלך נבון עבור כל משקיע, במיוחד כאשר שוקלים סחורות נדיפות כמו אנרגיה.

תעודות הסל מספקות פיזור, אך יש לקחת בחשבון סיכונים כמו בכל השקעה. כל תעודת סל מיוחדת המבוססת על מגזר כמו זו העוקבת אחר מניות אנרגיה יכולה להוסיף תנודתיות בתיק.

מדוע להשקיע בסחורות?

מעצם הגדרתם, סחורות הן סחורות בסיסיות המשמשות כתשומות במשק. ככאלה, סחורות בסיסיות יכולות להיות השקעות טובות.

סחורות הן סוג נכסים שמתואם לרוב לסוגי נכסים אחרים, כגון מניות ואג”ח. המשמעות היא שכאשר מניות ואג”ח יורדות בערכן, הסחורות יעלו בערכן, ולהיפך. כתוצאה מכך, הם מציעים למשקיעים דרך טובה לגוון את תיק ההשקעות שלהם. סחורות מציעות גם גידור מפני אינפלציה.

הבעיה עבור מרבית המשקיעים הרגילים היא שמבחינה היסטורית, היה קשה להגיע לחשיפה ישירה לסחורות, לכן יש מחסור של מידע למשקיעים לא מנוסים בתחום זה.

נקודות מפתח

 • תעודות סל של סחורות מעניקות למשקיעים רגילים גישה קלה וזולה לשווקי סחורות שונים.
 • המשקיעים יכולים להחזיק חלק מהפורטפוליו שלהם בסחורות כמגוון ולגדר מפני אינפלציה.
 • תעודות סל לסחורה קיימות כיום על מגוון מוצרים החל מנפט וגז טבעי ומתכות יקרות וכלה במוצרים חקלאיים כמו פולי סויה או בעלי חיים.
 • ניתן לבנות תעודות סל לסחורות בכמה דרכים, אשר יכולות להשפיע על סיכון, תשואה ומצב מיסוי של משקיע באופן שונה.

סוגי תעודות סל לסחורות

ישנם ארבעה סוגים שונים של תעודות סל:

 • תעודות סל הוניות המשקיעות במניות הקשורות לסחורות.
 • שטרות הנסחרים בבורסה (ETN).
 • קרנות בגיבוי פיזי.
 • קרנות מבוססות חוזים עתידיים.

ישנם יתרונות וחסרונות לכל אחד מהסוגים השונים, כך שהבחירה תהיה תלויה ביעדי ההשקעה של משקיע פרטני, סובלנות הסיכון וסובלנות העלויות.

קרנות הון

תעודות סל סחורות מבוססות מניות מחזיקות מניות בחברות המייצרות, מעבירות ואחסנות סחורות. תעודת סל על סחורה מבוססת מניות יכולה לתת למשקיעים חשיפה למספר חברות או למגזרים ספציפיים, אך באופן פשוט וזול יותר מקניית חברות הבסיס עצמן.

זו יכולה להיות גם דרך זולה ובטוחה יותר להשיג חשיפה לסחורות, מכיוון שהסיכונים הכרוכים ברכישת סחורות פיזיות וחוזים עתידיים אינם חלים. ויחסי ההוצאות עבור הקרנות נוטים להיות נמוכים יותר. החיסרון הוא שהשקעה בהון מציבה רובד נוסף – מבנה החברה עצמו – בין המשקיע לסחורה אליה הם רוצים לזכות בחשיפה.

שטרות נסחרים בבורסה (ETN)

הסוג השני של תעודת סל לסחורות הוא שטר חליפין (ETN), שהוא מכשיר חוב המונפק על ידי בנק. זהו חוב, ללא אבטחה, שיש לו תאריך הפירעון והוא מגובה על ידי המנפיק. תעודות הסל מבקשות להתאים את התשואות של נכס הבסיס והן עושות זאת על ידי שימוש באסטרטגיות שונות, כולל רכישת מניות, אגרות חוב ואופציות. היתרונות של תעודות סל הן בכך שאין שגיאת מעקב בין תעודת הסל לבין הנכס שהוא עוקב אחריהם והם זוכים לטיפול מס טוב יותר מכיוון שמשקיע משלם רווחי הון רגילים רק כאשר הוא נמכר. הסיכון העיקרי הכרוך בתעודות סל הוא איכות האשראי של המוסד המנפיק.

קרנות בגיבוי פיזי

הסוג השלישי, תעודות סל בגיבוי פיזי, מחזיק למעשה בסחורות פיזיות ומוגבל כרגע למתכות יקרות. היתרון של תעודת סל פיזית הוא שהיא מחזיקה בפועל בסחורה. זה מסיר את המעקב ואת הסיכון של הצד הנגדי. סיכון המעקב מתרחש כאשר תעודת הסל שבבעלותך אינה מספקת תשואות זהות לזה של הנכס שאליו הוא אמור לעקוב. סיכון של צד נגדי הוא הסיכון שהמוכר לא יספק את הסחורה בפועל כמובטח.

החיסרון של תעודות סל בגיבוי פיזי הוא שיש עלויות הכרוכות במסירה, אחזקה, אחסון וביטוח של סחורות פיזיות. ההימנעות מעלויות אלה היא שדוחפת לעתים קרובות את המשקיעים לקנות חוזים עתידיים על סחורות במקום. ושים לב כי תעודות סל מתכות יקרות פיזיות ממוסות כמוצרי אספנות, כלומר רווחי הון ממוסים בשיעור המס השולי שלך, בהתאם למדרגת המס שלך. רווחים לטווח קצר ממוסים בשיעורי הכנסה רגילים.

קרנות מבוססות חוזים עתידיים

הסוג הפופולרי ביותר של תעודות סל לסחורות מבוסס על חוזים עתידיים. תעודות סל אלה בונות תיק של חוזים עתידיים, פורוורדים, והחלפות על סחורות הבסיס. היתרון של תעודת סל מבוססת חוזים עתידיים הוא שתעודת הסל נקייה מעלויות החזקת ואחסון הסחורה הבסיסית. אך ישנם סיכונים אחרים המתייחסים לחוזים העתידיים עצמם.

מרבית תעודות הסל הסחורות על חוזים עתידיים עוקבות אחר אסטרטגיית רול “חודש קדמי” בה הן מחזיקות בחוזים עתידיים “חודש קדמי”. תעודת הסל צריכה להחליף את אותם חוזים עתידיים לפני שהם מסתיימים עם החוזים העתידיים בחודש השני (החודש שלאחר מכן). היתרון של אסטרטגיה זו הוא שהיא עוקבת מקרוב אחר המחיר הנוכחי, או הנקודתי, עבור הסחורה. החיסרון הוא כי תעודת הסל חשופה ל”סיכון מתגלגל “מכיוון שחוזי החודש הקדמי המסתיימים “מתגלגלים” לחוזים בחודש השני.

רוב תעודות הסל הסחורות על חוזים עתידיים משולבות כשותפויות מוגבלות. לצרכי מס, 60% מהרווחים ממוסים כרווחי הון ארוכי טווח ויתר 40% ממסים בשיעור המס הרגיל של המשקיע. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שהרווחים של ה- LP מסומנים לשוק בסוף השנה, מה שעשוי ליצור אירוע החייב במס למשקיע, גם אם לא מכרו אף אחד ממניותיהם בתעודת הסל.

ללמוד לסחור נכון

פוסטים בשוק ההון

ללמוד לסחור נכון

רכישת מנוי לכל החיים

אלגו טריידינג

גלריה